K U L T U R A

Kulturalny Poznań 2016

Poznańskie dotacje na Kluturę  Foto: UMP

Więcej kultury w przestrzeni publicznej, bliżej mieszkańców i nie tylko w ścisłym Śródmieściu – ten kierunek zdobył wyraźny prymat w zakończonych właśnie konkursach Wydziału Kultury. Miasto Poznań wesprze w tym roku rekordowe 165 projektów kulturalnych.

W 2014 roku Miasto Poznań wsparło w konkursach dotacyjnych 81 projektów kulturalnych. W ubiegłym roku było ich już 127, natomiast w 2016 roku kulturalna oferta miasta wzbogaci się aż o 165 wydarzeń.

Nie rezygnujemy z dużych wydarzeń festiwalowych, ale zrównoważony rozwój całego miasta wymaga, byśmy zauważali potrzeby mieszkańców różnych rejonów miasta. Stąd więcej dotacji na mniejsze wydarzenia, inicjowane i współtworzone przez poznaniaków. Liczyliśmy na taki efekt, obniżając do symbolicznego poziomu 3 procent obowiązek zapewnienia finansowego wkładu własnego – mówi Jędrzej Solarski, zastępca Prezydenta Miasta Poznania odpowiedzialny za kulturę.

Znacznie wyższe kwoty zostały przeznaczone przede wszystkim na działania w przestrzeni publicznej oraz projekty edukacyjne, adresowane do dzieci, seniorów i innych grup społecznych. Edukacja kulturalna to od lat poznańska specjalność, co potwierdzają także ogłoszone właśnie wyniki konkursów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Współfinansowane przez Poznań i ministerstwo będą m.in. takie wydarzenia jak festiwal Sztuka Szuka Malucha, projekt Aktywator czy spektakle Szkoły Baletowej Anny Niedźwiedź.

Rok 2016 będzie szczególny również z innego powodu – zbiegły się w nim dwie istotne rocznice. Wielkopolska celebruje 1050-lecie Chrztu Polski oraz 60. rocznicę tragicznych wypadków czerwcowych, znanych jako Powstanie Poznańskiego Czerwca. Specjalny konkurs, z pulą ponad miliona złotych, przyniósł 16 okolicznościowych projektów łączących walory artystyczne z edukacyjnymi. Wiele z nich to widowiska plenerowe w przestrzeni miasta, m.in. “Stukot “56” (we współpracy z Aresztem Śledczym przy ul. Młyńskiej) czy “Księżna Dobrawa – matka chrzestna Polski” przy okazji Targów Edukacyjnych na terenie MTP.

W 2016 roku Poznań wyda na współpracę z organizacjami pozarządowymi w kulturze kwotę 10,5 miliona złotych.

Potencjał jest znacznie większy, dlatego moim zamiarem jest zwiększanie tej puli co roku o co najmniej 5 procent – deklaruje prezydent Jędrzej Solarski.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz