K U L T U R A

Szpieg w Poznaniu

Zacharski  Foto:

Biografia Mariana Zacharskiego to materiał na kilka książek. Ten PRL-owski szpieg do 1981 r. zdołał kupić za pieniądze polskiego wywiadu najbardziej poufne informacje m.in. budowy systemów radarowych, rakiet oraz samolotów, plany najnowocześniejszych systemów radarowych dla lotnictwa, w tym dla bombowców B1 i B2, rakiet Phoenix, Hawk i Patriot i wielu innych tajemnic wojskowych. W grudniu 1981 roku został skazany przez sąd w Los Angeles na karę dożywotniego więzienia a później ułaskawiony przez prezydenta Reagana. Dziś jest autorem wielu książek o tematyce związanej ze swoją dawną profesją.

Marian Zacharski W swej kolejnej powieści przybliża czytelnikowi nieznaną, pełną bogatych szczegółów historię kodów i szyfrów i stara się przekonać, że Polska może być silna, ale głównie siłą pracy swoich obywateli. Wiara w pomoc z zewnątrz nie może być bezkrytyczna. Spotkanie z byłym szpiegiem i pisarze, odbędzie się 14 stycznia w salonie empik przy Placu Wolności.

To już siódma z kolei książka gen. Mariana Zacharskiego na temat historii walk wywiadów. Tym razem autor dzięki dostępowi do unikalnych materiałów archiwalnych opisuje dzieje wywiadu elektronicznego Niemiec w latach 1907–1945.

W książce „Kody wojny” generał Zacharski otwiera przed swoimi czytelnikami szczelnie dotąd zamknięte wrota wiodące do poznania prawdziwych losów kodów i szyfrów, które miały gwarantować tajność korespondencji najważniejszych organów państwowych Polski, Japonii, sowieckiej Rosji, USA czy Anglii. Szczególnie cenna jest oryginalna dokumentacja dotycząca działań polskiego wywiadu w okresie II wojny światowej, między innymi wyłowiona z jeziora Schliersee.

Niemcy, rozpracowując polskie kody i szyfry, czytali treść tajnych depesz. Niektóre z nich były dramatyczne w swojej wymowie jak ta z 20 sierpnia 1944 roku, w której Zygmunt Zaremba pisał z Warszawy do ministra Kwapińskiego m.in.: “Kochany Jasiu. Gubimy się. Nic nie rozumiemy, dlaczego to się dzieje, dlaczego powstanie wybuchło za wcześnie. Dlaczego zostawiają nas alianci bez niezbędnej pomocy i dlaczego nie zrzucacie brygady naszych spadochroniarzy? Czy nasza armia winna walczyć na obcej ziemi, podczas gdy stolica ginie… Skazani na eksterminację, odcięci, bez broni, niszczeni przez ciągłe bombardowania i pożary, bez żywności i w środku rozszerzających się epidemii daremnie czekamy i słyszymy tylko wasze słowa i zawsze tylko słowa!”.

Spotkanie z Marianem Zacharskim odbędzie się w salonie Empik na Placu Wolności w czwartek 14 stycznia o 18:00.

 

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz