POZnań

Władze Poznania jak okupanci i komuniści?

Pomnik Wdzięczności nad Maltą (wizualizacja)  Foto: materiały prasowe

Komitet Odbudowy Pomnika Wdzięczności zapowiada, że uszanuje decyzję urzędników. Do czasu uzyskania zgody na organizację wystawy na Placu Wolności kopia rzeźby Chrystusa będzie przechowywana w pracowni rzeźbiarskiej jej autora Michała Batkiewicza w Szyglicach pod Krakowem.

Zarząd Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika Wdzięczności informuje, iż w sytuacji odmowy udzielenia zgody na zorganizowanie czasowej wystawy „Wdzięczni za Niepodległość” na Placu Adama Mickiewicza w Poznaniu, której elementem miała być kopia figury Pana Jezusa z Pomnika Wdzięczności, nie jest możliwy jej symboliczny powrót na historyczne miejsce w terminie zaplanowanym przez Komitet.

Nie chcemy łamać prawa ani wywoływać swoim działaniem konfliktów publicznych, do których Urząd Miasta swoimi sprzecznymi decyzjami (najpierw wstępna zgoda, a potem, mimo dokładnego uzupełniania dokumentacji jej odmowa) najwyraźniej zamierza doprowadzić. Zaplanowane na 31 maja na godzinę 17.00 spotkanie modlitewne i koncert religijno–patriotyczny odbędą się jednak w tym czasie i dlatego wszystkich mieszkańców Poznania i Wielkopolski najserdeczniej na to wydarzenie zapraszamy.

Figura Chrystusa - współczesny odlew

Komitet oświadcza, że nadal zamierza zorganizować wystawę tak szybko, jak tylko będzie to możliwe w tym samym miejscu i z tymi samymi założeniami ideowo – artystycznymi. W najbliższych zamierza odwołać się w tym celu od decyzji Prezydenta Miasta. Do czasu uzyskania zgody na organizację wystawy kopia rzeźby Chrystusa będzie przechowywana w pracowni rzeźbiarskiej jej autora p. Michała Batkiewicza w Szyglicach pod Krakowem.

W opinii przewodniczącego komitetu, prof. Mikołajczaka brak zgody na postawienie monumentu powoduje, że władze Poznania stają się wykonawcami haniebnych dla Polaków decyzji niemieckich, władz okupacyjnych, które zniszczyły pomnik i podtrzymującymi ich moc prawną władzami komunistycznymi. Najwyższy czas to zmienić.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz