K U L T U R A

Wspaniali tancerze klasyczni z Moskwy

Moscow City Ballet - Jezioro łabędzie  Foto: mat. prasowe

Moscow City Ballet - Jezioro łabędzie Foto: mat. prasoweGrupy Moscow City Ballet chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. To najlepszy zespół tancerzy klasycznych cieszący się niesłabnącym zainteresowaniem i uznaniem na całym świecie. 13 oraz 14 grudnia w Sali Ziemi wystąpi z dwoma przedstawieniami baletowymi – Dziadek do orzechów oraz Jezioro Łabędzie.

Zespół założony przez wybitnego choreografa Victora Smirnova – Golovanova prezentuje technikę tańca klasycznego w wykonaniu najbardziej utalentowanych, pełnych wdzięku tancerzy, którzy po latach ciężkich treningów osiągnęli w tańcu prawdziwą perfekcję. Publiczność wychodzi z ich spektakli z wypiekami na twarzy, zachwycając się ogromnym talentem i profesjonalizmem tancerzy oraz magicznym klimatem przedstawień. Ten, kto jeszcze nie miał okazji się o tym przekonać lub chciałby ponownie przeżyć te niesamowite chwile, będzie miał okazję zobaczyć już w grudniu Moscow City Ballet na żywo w Polsce, w tym w stolicy Wielkopolski!

Grupa tancerzy z Moskwy zaprezentuje również swoje najsłynniejsze przedstawienie, Dziadek Do Orzechów, Moscow City Ballet - Dziadek do orzechów Foto: mat. prasowektóry The New York Times nazwał “olśniewającym i zapierającym dech w piersiach”. Sztuka ta to podróż do krainy marzeń. Mała dziewczynka dostaje w prezencie tytułowego dziadka do orzechów, który w jej śnie staje się księciem z bajki, a ona jego księżniczką. Razem wędrują przez Krainę Słodyczy. W tym cukierkowym świecie wszystko cudownie i słodko pachnie, wszyscy są weseli. W poszczególnych scenach balet wykonuje charakterystyczne tańce: Taniec wieszczki cukrowej, Taniec hiszpański, Taniec arabski, Taniec chiński, Trepak (Taniec rosyjski), Taniec pasterski oraz końcowy Walc kwiatów. Zachwycona Klara w końcu budzi się w fotelu z zabawką w ramionach. Całości magii przedstawienia dopełniają olśniewające, dekorowane cekinami stroje nadające mu iście bajkowego wyrazu.

Moscow City Ballet przyjedzie do Poznania z uwielbianym przez publiczność przedstawieniem Jezioro Łabędzie, które jest najsłynniejszym baletem Piotra Czajkowskiego. Nasycony liryzmem, poetycką fantastyką i wspaniałą choreografią niezmiennie zachwyca od wielu lat. Wątki miłosne, jak i dramatyczne przeplatają się ze sobą, niczym w kalejdoskopie. Są one dodatkowo potęgowane przepiękną muzyką, która wraz z bohaterami ilustruje całą gamę i potęgę uczuć im towarzyszących, od rozczarowania po miłość. Dziewczęta zaklęte w łabędzie, Zły Duch i uczucia przekraczające granice życia i śmierci wciąż wzruszają widzów na całym świecie.

Godna podziwu wyrazistość ruchów tancerzy w połączeniu z fantastyczną choreografią pokazują nam, jak bardzo Rosjanie kochają balet. Założyciel Moscow City Ballet, Victor Smirnov – Golovanov powiedział kiedyś: “To we mnie mieszkają wszyscy bohaterowie baletów; to ja jestem Klarą, księciem, królem mysz… to wszystko żyje we mnie…“. Być może to jest tajemnicą ich ogromnego, międzynarodowego sukcesu. Imponująca choreografia, olśniewające kostiumy, magia świateł i urzekająca scenografia – wszystko to składa się na występ Moscow City Ballet sprawiając, że całość zapiera dech w piersiach. Zdaniem krytyków czarowi spektakli tej grupy baletowej nie można się oprzeć, ani o nich zapomnieć: Tworzą tak wielką sztukę, że jest ona przeżyciem nawet dla tych, co tańca nie lubią. Wrażeń i emocji, jakie wzbudza Moscow City Ballet nie da się opisać, tego po prostu trzeba doświadczyć!

Moscow City Ballet - Jezioro łabędzie Foto: mat. prasowe

Co: Moscow City Ballet – Dziadek do orzechów
Kiedy: 13.12.2014 (sobota), godz. 18:00
Gdzie: Sala Ziemi, ul. Głogowska 14 (wjazd od ul. Śniadeckich), Poznań
Ceny biletów: 120 zł, 140 zł, 160 zł

Co: Moscow City Ballet – Jezioro łabędzie
Kiedy: 14.12.2014 (niedziela), godz. 13:30 i godz. 17:00
Gdzie: Sala Ziemi, ul. Głogowska 14 (wjazd od ul. Śniadeckich), Poznań
Ceny biletów: 120 zł, 140 zł, 160 zł

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz