POZnań

Finał ogólnopolskiej mobilizacji studentów!

Razem przeciw białaczce  Foto:

W środę i czwartek studenci organizują największą w Polsce, jak dotąd jedyną na świecie, akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Akcja odbędzie się na 104 uczelniach w całej Polsce, w Poznaniu ponad 20 punktów rozlokowano na większości wydziałów szkół państwowych.

Razem przeciw białaczceZarejestrować się będzie mógł każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg. Rejestracja zajmuje tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej, z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia.

Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL. Oczywiście miejsca rejestracji są otwarte dla studentów jak i osób spoza uczelni. Aby sprawdzić gdzie najbliżej będzie znajdował się punkt, wystarczy wejść w kalendarz dni dawcy na stronie www.dkms.pl.

W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę. Walka z tą chorobą jest długa, trudna i często niesprawiedliwa. Wiedzą to Ci, którzy ją wygrali i Ci, którzy stracili bliskich pokonanych przez tę chorobę. Białaczka nie wybiera!

– Prosimy, przyjdźcie i dajcie szansę na życie tym, dla których jedynym ratunkiem jest przeszczepienie komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy – zachęca Agata Maraszek, Kierownik Działu Rekrutacji Dawców.

Projekt „Dla Ciebie to pięć minut, dla kogoś całe życie” to wielkie i bezinteresowne przedsięwzięcie zorganizowane przy współpracy i ogromnym wsparciu Studenckich Ambasadorów Fundacji DKMS Polska. Aby osiągnąć sukces, zaangażowanie młodych ludzi musi być wsparte dobrą organizacją, komunikacją oraz logistyką.

– Wysyłamy tysiące ulotek, plakatów, pałeczek, formularzy i innych ważnych materiałów, które są niezbędne do sprawnego przeprowadzenia akcji – mówi Agata Maraszek

Zostań dawcą

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz