Poznaniak dziś walczy o medal w Soczi

Jan Szymański  Foto: AWF Poznań

Poznaniak, Jan Szymański będzie walczył dziś o medal zimowych igrzysk olimpijskich w Soczi. Polska drużyna łyżwiarzy szybkich nie sprostała w półfinale Holendrom, brąz dla naszej ekipy i tak będzie wielkim sukcesem! Trzymamy kciuki!

W piątkowej walce o awans do finału polska drużyna pokonana została przez rewelacyjnych Holendrów. O brązowy medal nasi zawodnicy walczyć będą dziś o 14:30. Drużyna w składzie Zbigniew Bródka, Jan Szymański i Konrad Niedźwiedzki zmierzy się z Kanadyjczykami. Trzymamy kciuki!

Jan Szymański jest studentem II roku studiów licencjackich Wydziału Wychowania Fizycznego, Sportu i Rehabilitacji poznańskiej AWF. Od kilku lat uprawia łyżwiarstwo szybkie, w tej dyscyplinie pnie się systematycznie w górę. W Polsce zdobył złoto w każdej możliwej kategorii wiekowej. W 2012 roku był Mistrzem Polski w wieloboju a także na 5 km i 10 km oraz zdobył trzy złote medale na Akademickich Mistrzostwach Świata. W ubiegłym sezonie zajął trzecie miejsce w Pucharze Świata a także zdobył dwa złote krążki na zimowej uniwersjadzie w Trentino na 1,5 i 5 km.

Jan Szymański Foto: AWF Poznań

Pasjonatem rolek stał się już w trzeciej klasie szkoły podstawowej (na rolkach jeżdżą także jego rodzice). Profesjonalną przygodę rozpoczął w Stowarzyszeniu Sportowców Wrotkarskich Malta Poznań w 2002 roku od wrotkarstwa szybkiego. W wrotkarstwie szybkim zdobył 16 razy tytuł Mistrza Polski, 11 razy tytuł Wicemistrza Polski, 6 razy był brązowym medalistą Mistrzostw Polski. Pierwszy był srebrny medal w Mistrzostwach Polski w sprincie w Lubinie w 2004 r. Miał wtedy 15 lat.

W 2005 roku rozpoczęła się jego przygoda z łyżwiarstwem szybkim. Pojechał na obóz do Zakopanego. Tak mu się spodobało, że ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Poznaniu przeniósł się do drugiej klasy SMS w Zakopanem. W pierwszym roku nauki zdobył dwa brązowe medale Mistrzostw Polski juniorów. W kolejnym roku wywalczył dwa złote medale Mistrzostw Polski juniorów.