POZnań

Zamiast mazów i tagów będzie eleganckie graffiti

Przystanek Kórnicka   Foto: MPK Poznań

Na usuwanie skutków wandalizmu na samych tylko przystankach tramwajowych trzeba było przeznaczyć w ubiegłym roku 280 tysięcy złotych. Można by było za to kupić 70 niewielkich, ale chroniących przed deszczem i wiatrem wiat.

Przystanek Kórnicka  Foto: MPK PoznańW pierwszym półroczu 2013 roku musieliśmy wymienić na przystankach prawie 2000 zniszczonych lub rozkradzionych rozkładów jazdy. Wandale niszczą także gabloty przeznaczone na informację pasażerską, kosze na śmieci, wybijają szyby – informuje Iwona Gajdzińska, rzeczniczka MPK.

Ogromna skala zjawiska stała się inspiracją do podjęcia działań edukacyjnych w ramach projektu „Poznań promuje sztukę nie wandalizm”. Pomysłodawcy – Grupa Inicjatywna Mieszkańców „Przystanek Folwarczna” mają prosty sposób na poprawę estetyki popaćkanych przystanków.

Często autorami mazów i tagów na wiatach jest młodzież. Chcemy, żeby uczniowie sami chwycili za pędzle i farby i sami według własnego projektu pomalowali przystanki. W pierwszym etapie odnowione w ten sposób zostaną wiaty w obrębie węzła kórnickiego- informuje Krzysztof Bartosiak, przedstawiciel Grupy Inicjatywnej.

Konkurs na projekt został już ogłoszony. Do akcji zgłosił się Dom Kultury „Orle Gniazdo”, ognisko młodzieżowe na os. Rusa, zakład poprawczy przy ul. Wagrowskiej oraz uczniowie ze szkól podstawowych nr 6 na os. Rusa, nr 51 na os. Lecha i z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4 na oś. Czecha.

Do 15 listopada zostaną przygotowane projekty a potem już tylko wystarczy przystanki pomalować.

Liczymy na to, że akcja będzie służyć nie tylko poprawie estetyki przystanków, ale poprzez swój walor edukacyjno-wychowczy stanie się elementem kształtowania postaw młodych ludzi – podkreśla rzeczniczka prasowy MPK Poznań

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz

  • I tak powinno byc. Jak pobazgrali to niech teraz malują! A pive i tak ma wszystkich w czterech literach. Miał naprawić zniszczenia i co?