POZnań Świerczewo Wilda

Glinianki – powstanie nowy park?

Glinianki na Świerczewie  Foto: Rada Osiedla Swierczewo

Glinianki na Świerczewie to pięknie położona naturalna oaza zieleni otoczonej wodą, który stała się dzikim wysypiskiem śmieci i miejscem podejrzanych spotkań. Od dawna mieszkańcy osiedla narzekają na bierność miasta w sprawie uporządkowania tego terenu. Projekt rewitalizacji Glinianek jest jednym z priorytetowych dla Rady Osiedla Świerczewo

Od 2011 roku Rada starała o przekazanie terenu, który jest własnością miasta pod opiekę Zarządu Zieleni Miejskiej lub Zakładowi Lasów Poznańskich. Dopiero w tym roku sprawa została pomyślnie rozwiązana. W czerwcu Glinianki trafiły do Zarządu Zieleni Miejskiej, co z kolei pozwoliło to na przekazanie miejskich środków.

Glinianki na Świerczewie Foto: Rada Osiedla Swierczewo

Dzięki zrealizowaniu zadań zaplanowanych na 2013 r. za kwoty niższe niż zapisane w budżecie Radzie udało się przekazać 23 tys. zł na przygotowanie dokumentacji techniczną zagospodarowania Glinianek. Jednocześnie, w budżecie Osiedla na 2014 r. zarezerwowano 160 tys. zł na zadanie “Park Świerczewo – Glinianki” (budowa alejek, montaż małej architektury). Rada złożyła także wniosek o dofinansowanie w wysokości 200 tys. zł w ramach tzw. konkursu grantowego, organizowanego przez Miasto dla Osiedli. Wyniki poznamy we wrześniu.

Glinianki zachowają swój naturalny charakter, dlatego nie pojawią się tam place zabaw, siłownie zewnętrzne czy oświetlenie. W ramach prac przewidziano natomiast budowę alejek ale nie pokrytych typowym asfaltem, a utwardzonych mieszanką mineralno-grysową lub podobną, pojawią się także ławki i kosze na śmieci. Cały teren zostanie zamknięty dla samochodów i quadów. Zapobiegnie to degradacji tego terenu oraz wwożeniu śmieci.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz