Aglomeracja

Pamiętacie wydarzenia z 1989 roku?

Poznań, rok 1989  Foto: Archiwum IPN w Poznaniu

Poznań, rok 1989 Foto: Archiwum IPN w PoznaniuRok 1989 był w naszej historii szczególny. Odbywające się wtedy wybory do tak zwanego Sejmu Kontraktowego były wielkim sukcesem opozycji. Wtedy jeszcze działającej wspólnej. To już historia, którą warto opisać, udokumentować. Być może macie zdjęcia, ulotki, gazety, które są dokumentami tamtych wydarzeń. Trwa właśnie zbiórka tych pamiątek. W Poznaniu będzie można się nimi podzielić tylko dziś i w sobotę.

Pod pojęciem „historia” mieści się dużo więcej niż to, co eksponują muzea i przechowują archiwa, historia to ludzkie przeżycia i wydarzenia, których doświadczyliśmy i które niekiedy udało się nam utrwalić – wyjaśniają organizatorzy zbiórki pamiątek z 1989 roku – odbądź podróż do czasów upadającej Żelaznej Kurtyny i odkrywaj wydarzenia tego okresu zapisane z różnych perspektyw. Czy chcesz podzielić się opowieściami o tamtych czasach? Czy masz w swoich zbiorach zdjęcia, filmy lub inne pamiątki związane z wydarzeniami z 1989 r. w Europie Środkowo-Wschodniej? Dodaj je do naszej kolekcji online i podziel się swoimi wspomnieniami z całym światem – zachęcają pomysłodawcy projektu Europeana 1989.

Poznań, rok 1989 Foto: Archiwum IPN w PoznaniuZbiórka odbyła się już w Warszawie, a oprócz Poznania zostanie przeprowadzona także w Gdańsku. Wszystkie przyniesione materiały zostaną udostępnione w internecie, ale – co ważne – będą zwracane ich właścicielom. Europeana oraz Narodowy Instytut Audiowizualny, pomogą tworzyć cyfrowe kopie tych materiałów i rejestrować opowieści, które im towarzyszą, tak by stały się świadectwem tamtych czasów dla przyszłych pokoleń.

Historia to nie tylko eksponaty w muzeum czy dzieje zapisane w książkach, to także niesamowite historie zwykłych ludzipowiedziała Jill Cousins​​, dyrektor zarządzająca Europeany – zwykli ludzie tworzą niezwykłą historię. Powinniśmy być z tego dumni i dzielić się tymi historiami z całym światem.

Wszyscy ci, którzy nie mogą osobiście dostarczyć pamiątek z 1989 roku wraz z historiami, które się z nimi wiążą, mogą przesłać je bezpośrednio po zarejestrowaniu się na stronie projektu klikając tutaj. W tym samym miejscu będzie też można zobaczyć wszystkie zebrane materiały w wersji cyfrowej.

Zbiórka pamiątek w Poznaniu odbywać się będzie w Bibliotece Kórnickiej PAN w Pałacu Działyńskich na Starym Rynku 78/79 w piątek i sobotę (14 i 15 czerwca) od 10:00 do 20:00. Wolontariusze Europeana 1989 będą pomagać w digitalizacji wszystkich przyniesionych pamiątek.

Poznań, rok 1989 Foto: Archiwum IPN w Poznaniu

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz