Aglomeracja

Wyprawa po Tomka i Macieja na Broad Peak

Tomek Kowalski off line  Foto: Tomek Kowalski off line

Tomek Kowalski off line Foto: Tomek Kowalski off lineNa górę Broad Peak ma wyruszyć jeszcze jedna wyprawa Polaków. Tym razem jej celem będzie odnalezienie i sprowadzenie Macieja Berbeki i Tomka Kowalsiego. Ma ona zostać zorganizowana na przełomie czerwca i lipca.

Jej zorganizowanie zapowiedział dzisiaj w TVN24 Jacek Berbeka, brat zaginionego w górach Macieja. Jak wyjaśnił decyzję o wyprawie po ciała swojego brata oraz Tomasza Kowalskiego podjął po rozmowie ze swoimi przyjaciółmi i ludźmi gór.

Mam zamiar, myślę, że mi się to uda, zrobić ekspedycję i na szczycie pochować godnie mojego brata – powiedział podczas rozmowy z TVN24.

O tym, że taka ekspedycja jest możliwa poinformował podczas krótkiego spotkania z dziennikarzami Artur Hajzer, kierownik programu Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015. Będzie to pierwsza tego typu ekspedycja w historii polskiego himalaizmu. Wyprawę taką zorganizowali w 2008 roku Austriacy również na Broad Peak. Wtedy zniesiono ciało zmarłego alpinisty z wysokości około 8.000 metrów. Być może ich doświadczenie będzie przydatne podczas letniej wyprawy Polaków.

Całe przedsięwzięcie ma zostać sfinansowane przez rodzinę i przyjaciół. Wesprzeć je ma również Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Artur Hajzer stwierdził, że w góry po zaginionych alpinistów wyruszyć musi 8-10 osobowa ekipa. Potrzebne będą między innymi specjalne sanie, w których zwiezieni będą Maciej i Tomek.

Termin wyprawy wyznaczono tak, by zakończyła się ona przed wyruszeniem w te rejony kolejnych alpinistów.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz