K U L T U R A

Wystawa fotografii „Pod skórą”

„Maciej Pisuk. Pod skórą” - wystawa fotografii  Foto: „Maciej Pisuk. Pod skórą” - wystawa fotografii

„Maciej Pisuk. Pod skórą” - wystawa fotografii Foto: „Maciej Pisuk. Pod skórą” - wystawa fotografiiZapraszamy już teraz na wystawę „Pod skórą”, na którą złoży się 65 fotografii Macieja Pisuka. Zarówno same prace poruszające swoim realizmem oraz spotkanie z autorem będzie okazją do spojrzenia na świat, który mimo iż dotyczy sporej części społeczeństwa, na co dzień skryty jest za sąsiednimi drzwiami – zachęcają organizatorzy z Galerii 2pir przy Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa.

Bohaterowie moich zdjęć posiadają rzecz niezwykłą: mają twarze. Dziś już prawie nikt nie pokazuje twarzy i może tylko nieliczni jeszcze ją posiadają. Twarz zanika pod warstwami kolejnych masek dostosowanych do kolejnych ról, jakie zmuszeni jesteśmy odgrywać – opowiada Maciej Pisuk. Oto mieszkańcy ulicy Brzeskiej. Moi sąsiedzi, przyjaciele, koledzy i znajomi. Ludzie którzy okazali mi zaufanie, dosłownie i w przenośni wpuścili mnie do swojego prywatnego świata. Ulica Brzeska to samo jądro Starej Pragi. Miejsce idealnie pasuje do powszechnych wyobrażeń na temat dzielnicy występku. To rzeczywiście jeden z najbardziej zaniedbanych obszarów w mieście, wiele rodzin mieszka tu w skrajnie złych warunkach, bez łazienek, centralnego ogrzewania, ze wspólną na kilka mieszkań ubikacją na korytarzu. Może właśnie to współdzielenie trudów sprawia, że kiedy mieszkańcy innych dzielnic zamykają się w swoich domach i robią co mogą by odizolować się od sąsiadów, tu przeciwnie – życie sąsiedzkie kwitnie a ludzie bardziej niż gdzie indziej wspólnie spędzają czas, wychowują dzieci, pomagają sobie i wspierają się nawzajem.

„Maciej Pisuk. Pod skórą” - wystawa fotografii Foto: „Maciej Pisuk. Pod skórą” - wystawa fotografiiNa wernisaż oraz spotkanie z artystą zapraszamy do Galerii 2pir w środę 6 lutego o godzinie 18:00. Samą wystawę będzie można oglądać w Galerii 2pir w WSNHiD (ul. Gen. T. Kutrzeby 10) do 6 marca. Jej kuratorem jest Monika Piotrowska.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Maciej Pisuk – jest laureatem nagród i wyróżnień na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach fotograficznych min.: II miejsce BZ WBK Press Foto 2006 (w kategorii społeczeństwo), I miejsce Warszawska Jesień Fotograficzna 2007, I miejsce w kategorii fotografii prasowej na PX3 Prix de de la Photographie Paris 2008 Photo Competition oraz Portfolio Award na Stockholm Photography Week 2012.

Fotografem został, jak sam mówi, z przypadku. Debiutował w 1991 r. jako poeta, publikując w „bruLionie”. Potem próbował pisarstwa, sprawdzając się ostatecznie jako scenarzysta. Aktualnie nazywany jest „odkryciem fotografii dokumentalnej”, jednak zanim zajął się tą dziedziną sztuki swoją wrodzoną dociekliwość i wrażliwość reporterską, wykorzystał tworząc m.in. scenariusz do filmu o historii zespołu Paktofonika „Jestem Bogiem”. Wieloletnia walka o ekranizację scenariusza, a także sytuacja osobista zmusiła go do przeprowadzki na warszawską Pragę. Narastające poczucie własnej przegranej zbliżyło go do ludzi Pragi – Pisuk i oni nie czuli wzajemnie dystansu. Pisuk zaczął fotografować, ale nie jak człowiek z zewnątrz. Działał, jak przyznaje, autoterapeutycznie. Zdjęcia powstawały przy okazji prywatnych spotkań – tak intensywnie prywatnych, że w przeciwieństwie do większości fotografów nie wie, kiedy zrobił najlepsze ujęcia. Zawsze podpisuje swoich bohaterów; zdjęć z Pragi nie sprzedaje w agencjach, nie publikuje inaczej niż w związku z wystawami.

„Maciej Pisuk. Pod skórą” - wystawa fotografii Foto: „Maciej Pisuk. Pod skórą” - wystawa fotografii

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz