K U L T U R A

Dyskretny Urok Burżuazji – zdjęcia

"Dyskretny Urok Burżuazji" - próba do spektaklu  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Spektakl w reżyserii Marcina Libera, jaki powstaje w poznańskim Teatrze Nowym to połączenie nagrodzonego Oskarem w 1972 roku filmu „Dyskretny urok burżuazji”, „Trzech monologów” Dario Fo i Franki Rame (Nobel w dziedzinie literatury w1997 roku) oraz fragmentów dramatu „Śmierć człowieka-wiewiórki” Małgorzaty Sikorskiej Miszczuk, jednej z najczęściej nagradzanych i wystawianych polskich dramatopisarek.

Liber, znany publiczności głównie ze spektakli poruszających tematy historyczne: walkę z antysemityzmem, antywojenne przestrogi, w poznańskim Nowym wykorzystuje swoej teatralne doświadczenia, żeby zastanowić się, co dzieje się we współczesnym miejskim społeczeństwie. Dlaczego język ofert, komplementów, transakcji jest tak groźny? Jak przebiegają granice wykluczeń, komu brakuje dziś głosu? Reżyser stawia tezę, że surrealizm jest już blisko rzeczywistości, a najgroźniejszy terroryzm wykluwa się właśnie w obszarach, które są marginalizowane. Dzisiejsza arystokracja nie jest już gwarancją rozmowy, sama może utonąć w kłamstwach i komunikacyjnych anachronizmach. Oderwanie się od wspólnoty grozi nową, krwawą rewolucją?

Dwudziestu dwóch aktorów na scenie, trzy znakomite teksty literackie, jedna wypowiedź, czy w „słusznej sprawie”? Premiera 16 listopada na Dużej Scenie Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu.

Obsada:
Dorota Abbe, Gabriela Frycz, Małgorzata Łodej-Stachowiak, Daniela Popławska, Maria Rybarczyk, Marta Szumieł, Martyna Zaremba (gościnnie), Paweł Binkowski, Radosław Elis, Filip Frątczak (gościnnie), Grzegorz Gołaszewski, Janusz Grenda, Nikodem Kasprowicz/Michał Kocurek, Mirosław Kropielnicki, Andrzej Lajborek, Mateusz Ławrynowicz, Cezary Łukaszewicz, Aleksander Machalica, Łukasz Mazurek, Andrzej Niemyt (gościnnie), Bartosz Nowicki (gościnnie), Mariusz Zaniewski

PREMIERA 16 listopada 2012, godz. 20.00, Duża Scena

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz