K U L T U R A

Folklor w narodzie nie ginie!

Zespół Pieśni i Tańca Lusowiacy  Foto: facebook

Aż 12 zespołów wystąpi podczas Powiatowego Przegląd Zespołów Folklorystycznych w podpoznańskim Lusowie. Oprócz gospodarzy – „Lusowiaków” wystąpią „Modraki”, „Chludowianie”, „Koźlary” i młodzi górale z zespołu „Małe Bartusie” Swoje umiejętności i tradycję pokażą także goście z Łotwy. Rosji, Irlandii, Turcji, Czech, Bułgarii i Białorusi.

Zaproszenie organizatorów przyjął łotewski zespół folklorystyczny „Turki” z Livanii, partnerskiej gminy Tarnowa Podgórnego. Liczy sobie 27 członków z różnych pokoleń – najmłodszy ma 4 lata, a najstarsza prawie 80 lat. Ciekawie zapowiada się także występ studenckiego białoruskiego zespołu ludowego „Gramnitsy”. Składa się z kapeli (skrzypce, flet, rura, akordeon, białoruskie cymbały, gitary), a także śpiewaków i tancerzy. „Gramnitsy” grają i śpiewają tradycyjną białoruską muzykę we współczesnych aranżacjach.

Zespół Pieśni i Tańca Lusowiacy Foto: facebook

Zespół Pieśni i Tańca Lusowiacy, fot: facebook

Inny wykonawca przyjedzie aż z Turcji. Zespół „Tuana”. Jego celem jest praca na rzecz rozwoju tańców ludowych i kultury tureckiej. W Lusowie wystąpią także dziecięce grupy z czeskiego Brna i Bułgarii. Tańce irlandzkie pokaże z kolei „Ireland Dance Company” – państwowa organizacja z Dublina powołana do promocji irlandzkiej kultury w kraju i za granicą. Od czasu powstania w 1971 szkoliła ponad 5000 tancerzy i organizowała ponad 250 międzynarodowych festiwali. „Ireland Dance Company” ma na koncie występy w 28 krajach.

Przegląd zakończy występ kaliningradzkiego zespołu „Rossichy”. Rosjanie zaprezentują nie tylko muzykę, przygotowali specjalne programy teatralne, które dają widzowi możliwość zapoznania się z rosyjskimi świętami, obrzędami i tradycjami.

Już dziś zapraszamy na folkowe atrakcje do podpoznańskiego Lusowa, początek przeglądu w niedzielę 26 sierpnia.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz