K U L T U R A POZnań

Skrzypek na antenie! Głosujcie na poznaniaka!

Mateusz Michał Makuch  Foto: materiały prasowe

Siedemnastoletni skrzypek z Poznania Mateusz Makuch znalazł się w finale konkursu Młody Muzyk Roku organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowe Centrum Kultury. Zmagania uczestników obserwować można na antenie TVP Kultura.

Zwycięzca, jeden z siedmiu finalistów będzie reprezentował Polskę na Konkursie Eurowizji dla Młodych Muzyków w Wiedniu.

Mateusz Michał Makuch Foto: materiały prasowePolski finał konkursu odbędzie się w Studiu S 1 im. W. Lutosławskiego 4. kwietnia br. o godz. 20.00. Najlepsi młodzi instrumentaliści wystąpią z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej. Jurorzy w sposób jawny odniosą się do wszystkich prezentacji. Siódmym głosem jurorskim będą telewidzowie, którzy wybiorą swojego faworyta za pośrednictwem systemu audiotele.

Mateusz naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 7 lat, w wieku 13 lat wystąpił jako solista z Polską Orkiestrą Radiową, uzyskując największą ilość głosów telewidzów w Finale Krajowych Eliminacji Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków 2008 roku. Obecnie kształci się pod kierunkiem prof. Bartosza Bryły oraz mgr Marcina Suszyckiego w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. H. Wieniawskiego w Poznaniu. Był też uczestnikiem Kursu Mistrzowskiego Maestro Maxima Vengerova.

Mateusz intensywnie ćwiczy oraz przygotowuje się do matury, ale jak pisze o sobie na stronie konkursowej –  staram się wraz z rówieśnikami „skoczyć” np. na pływalnię, gdyż ten sport jest mu szczególnie bliski.

Mimo, że gram muzykę poważną, bardzo lubię pożartować i się pośmiać. Pokładam się ze śmiechu, oglądając ciekawe programy rozrywkowe. Irytują mnie ludzie, którzy wszystko i wszystkich traktują ze śmiertelną powagą. Można realizować swoje pasje i równocześnie być sobą, pisze Mateusz Makuch.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz