Recenzje restauracji i barów

Sphinx

grillowana karkówka  Foto: lepszyPOZNAN.pl / gsm

grillowana karkówka Foto: lepszyPOZNAN.pl / gsmKiedyś lubiłem wpadać na shoarmę na Stary Rynek czy na Święty Marcin. Było smacznie, niedrogo i egzotycznie. Potem ta egzotyka jakoś spowszedniała, a sztandarowe danie rosnącej sieci restauracji Sphinx stawało się coraz droższe. Jak wszystko.

Teraz zaglądam tutaj coraz rzadziej. Gdy rozpoczynali podbój podniebień poznaniaków nie mieli praktycznie konkurencji, jednak od tego momentu minęło wiele czasu i mamy wiele alternatywnych, smacznych propozycji.

Przestałem jednak zaglądać do Sphinxa ze względu na obsługę. Kiedyś zastanawialiśmy się ze znajomymi, czy są przeprowadzane specjalne castingi na mało uprzejmych kelnerów. Przy stoliku, przyjmując zamówienie trudno mieć jakieś uwagi co do poziomu obsługi. Ich zachowanie przy barze pozostawiało jednak dużo do życzenia. Głośne komentowanie wyglądu klientów w stylu “patrzcie jaka ta w czerwonym jest gruba!”, albo głośne zachwyty i komentarze o wielkości biustu, długości spódniczki były na porządku dziennym.

Wysłuchanie kilku takich dyskusji odebrało nam apetyt na smaczną shoarmę. Było to w czasach, gdy talerz tego specjału kosztował około 18,00 złotych. Gdy cena wzrosła do 20,90 zł przyszedł czas na sprawdzenie co, jeśli w ogóle, się zmieniło.

Z daleka obserwowałem lokal w Starym Browarze, Galerii Malta, na Starym Rynku zniknął (w jego miejsce pojawił się Fenix), a ten na Świętym Marcinie omijałem szerokim łukiem. Usiadłem przy stoliku w Sphinxie na Winogradach. Obsługa bardzo miła przy stoliku, a przy barze..? Usiedliśmy na tyle daleko, żeby nie słyszeć, nie widzieć i się nie stresować. Zamawiamy.

Nie mogło oczywiście zabraknąć “kultowej”, klasycznej shoarmy. Opiekane mięso wieprzowe, frytki i surówki. Do tego bułka pita i oczywiście zestaw trzech sosów. Choć cena cały czas rośnie, to nie zmienia się smak, który zawsze mi odpowiadał. Czasami miałem zastrzeżenia do jakości mięsa, ale tym razem było dobrej jakości i dobrze opieczone. Stosowane przyprawy mają lekką, orientalną nutę, ale stosowane są według europejskich gustów kulinarnych. Frytki niczym nie różnią się od tych, które znamy z innych restauracji i fast foodów, czyli nic specjalnego. Można je zastąpić ryżem, ale nie polecam tego rozwiązania miłośnikom tego przysmaku. Sosy są doskonałym uzupełnieniem do mięs i mogą być dodatkiem do surówek. To według mnie najgorsza, najsłabsza pozycja w menu. To masowa produkcja wypłukana z dobrego smaku. Szkoda. Można spokojnie zostawić je na talerzu bądź próbować doprawiać na przykład sosami.

Skusiliśmy się także na shoarmę zapiekaną z serem. Jak łatwo się domyślić do mięsa dodawany jest żółty ser, który pod wpływem temperatury topi się tworząc smaczny dodatek. Pozostałe składniki pozostają bez zmian. Koszt tej przyjemności to dodatkowe 3,00 złote, ale warto. Dla urozmaicenia.

Na zamówieniu znalazła się także karkówka z grilla. Mięso podawane jest z duszoną papryką, cebulą i pieczarkami. Dokładnie z jedną pieczarką, ale pokrojoną na kilka plasterków, ale może nie zasłużyliśmy na więcej? Pozostałe dodatki to znane frytki, zestaw beznadziejnych surówek i buła. Polecamy jednak to danie ze względu na naprawdę pyszne mięso, które w połączeniu z warzywami i pieczarkami ma wyśmienity smak.

Ponieważ restauracje Sphinx rozsiane są nie tylko po całym Poznaniu, ale również po całej Polsce, możecie wszędzie spodziewać się tej samej niemal jakości i smaku. Można zatem wybrać coś z menu, gdy nie wiecie na co możecie liczyć w innych restauracjach serwujących nieznane wam potrawy. Sphinx oferuje także pizze, czy “makarony”, ale na dania kuchni włoskiej lepiej wybrać się do jakiejkolwiek małej pizzerii. Choć w menu są pozycje, które mogą skusić wegetarian, to słynąca z shoarmy sieć  restauracji cieszyć będzie głównie miłośników dań mocno mięsnych. Od czasu do czasu – warto!

shoarma klasyczna Foto: lepszyPOZNAN.pl / gsm

Restauracje Sphinx znajdziecie na Świętym Marcinie i praktycznie w każdym centrum handlowym w Poznaniu.

MIEJSCE PRZYJAZNE DLA DZIECI? Tak.

Wybrane propozycje z menu:

Shoarma Klasyczna – (540 g) opiekane mięso wieprzowe 180g, orientalnie przyprawione, podawane z frytkami lub ryżem oraz zestawem surówek – 20,90 zł

Shoarma zapiekana z serem – (600 g) opiekane mięso wieprzowe lub drobiowe 180g, orientalnie przyprawione, zapiekane serem, podawane z frytkami lub ryżem oraz zestawem surówek – 23,90 zł

Dla dziecka Shoaremka – (290 g) opiekane mięso drobiowe lub wieprzowe 100g orientalnie przyprawione, podawane z frytkami lub ryżem, zestawem surówek oraz napojem – 17,90 zł

Karkówka z grilla – (540 g) mięso wieprzowe z grilla 180g, z duszoną papryką, cebulą i pieczarkami, podawane z frytkami lub ryżem oraz zestawem surówek – 23,90 zł

shoarma z serem Foto: lepszyPOZNAN.pl / gsm

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz

  • a to się ciągle Sphinx nazywa, jest też jakiś Fenix zdaje sie, w kazdym razie porcje sa zdecydowanie mniejsze niz kiedys. Bylem ostatnio zaskoczony – bo sie nie najadłem w Sphinxie!