POZnań

Święto patrona kierowców

Święcenie samochodów  Foto: lazarz.pl

Święcenie samochodów Foto: lazarz.plNa poniedziałek przypadł dzień Świętego Krzysztofa, który jest patronem mostów, miast położonych nad rzekami, przewoźników, flisaków i żeglarzy, podróżników i pielgrzymów, patronem dobrej śmierci oraz kierowców. Dlatego po wczorajszych mszach w wielu kościołach księża święcili samochody czy motocykle. Tak było między innymi na Łazarzu.

Przed kościołami Matki Boskiej Bolesnej, Św. Anny, Chrystusa Sługi i Michała Archanioła święcone były pojazdy, którymi na msze przyjechali parafianie. W ten sposób za wstawiennictwem swojego patrona kierowcy prosili o szczęśliwą jazdę.

Warto przy tej okazji przypomnieć, że anioł stróż oraz Św. Krzysztof, choć czuwają nad kierowcą, to nadążają za nim gdy nie jedzie zbyt szybko. Po przekroczeniu bezpiecznej prędkości budzi się licho. 😉

Święty Krzysztof jest męczennikiem prześladowań Decjusza (III w.). Istnieje na jego temat wiele sprzecznych legend. Jedna z nich głosi, że był barbarzyńcą z rodu Święcenie samochodów Foto: lazarz.plolbrzymów psiogłowców, pustelnikiem syryjskim, który czyniąc pokutę przenosił podróżnych przez rzekę. Jednym z dzieci, które przeniósł okazało się Dzieciątko Jezus i tak właśnie jest najczęściej przedstawiany.

/

/

/

/

/


Szukasz informacji z Łazarza? Zerknij na łazarski portal – lazarz.pl 🙂

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz