Aglomeracja

Smakowite BOCUSE D’OR 2011 z poznaniakami!

Gastro  Foto:

Kucharze poznańskiego Hotelu Park Poznań – Rafał Jelewski wraz z Bartkiem Budzyńskim w czerwcu ubiegłego roku wywalczyli w Genewie historyczny awans do światowego finału najbardziej prestiżowego konkursu kulinarnego na świecie – “Bocuse d’Or”. Światowe zmagania kucharzy już jutro! Polska będzie reprezentowana w finale po raz pierwszy w prawie trzydziestoletniej historii konkursu.

Wielki finał w Lyonie, we Francji w dniach 25-26 stycznia. Polska promuje się poznańską gwiazdką, ponieważ nasz kraj we Francji będą reprezentować kucharze z Poznania.

GastroBocuse d’Or to światowej klasy wydarzenie, nagradzające najlepszych na świecie młodych kucharzy. Ułatwia wejście do najbardziej prestiżowego świata kulinarnego i rozwój kariery na najwyższym poziomie. Sam inicjator wydarzenia Paul Bocuse, powszechnie uważany za jednego z najlepszych szefów kuchni XX wieku jest znany na całym świecie nie tylko jako mistrz kuchni francuskiej, ale również jako postać, która wprowadziła wiele innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie sztuki kulinarnej.
Nagroda “Bocuse d`Or” została w 1987 roku uznana za jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień na świecie przyznawanych szefom kuchni. Paul Bocuse, okrzyknięty „Papieżem” francuskiej kuchni, właściciel renomowanych restauracji, stworzył w 1990 roku międzynarodowy Instytut, szkołę sztuki kulinarnej. Nauka jest kosztowna, ale ukończenie tej uczelni to splendor i prestiż. 84 – letni Paul Bocuse, człowiek niezwykle oddany pracy i sztuce kulinarnej traktowany jest we Francji z niewiarygodnym szacunkiem i uwielbieniem, jest prawdziwą gwiazdą.
Sam konkurs zorganizowany jest według surowego i określonego regulaminu. W czasie 5 godzin drużyny muszą przygotować z określonych składników rybnych i mięsnych po 14 porcji jedzenia. Produkty, które są bazą dań konkursowych zawodnicy poznają już na wiele miesięcy przed konkursem. Muszą przygotować przepisy, technikę, przećwiczyć kolejność przygotowania i wreszcie w sposób estetyczny i nienaganny wizualnie oraz smakowo przedstawić wymagającemu jury, w skład którego zasiadają najwięksi specjaliści i kulinarne sławy.

Polacy o swoim udziale w genewskich eliminacjach konkursie dowiedzieli się na dwa miesiące przed startem, w związku z wycofaniem się Rosji. Pozostałe reprezentacje przygotowywały się do konkursu od końca 2009 r. Polacy postanowili podjąć wyzwanie. Do konkursu stanęło 20 europejskich reprezentacji narodowych. Miejsce w światowym finale gwarantowało miejsce w pierwszej dwunastce. Zdecydowanymi faworytami eliminacyjnych zmagań byli Francuzi i reprezentanci krajów skandynawskich. Duńczycy na pierwszym miejscu, Norwegowie na drugim, Francuzi na trzecim, ścisła czołówka podzieliła podium. Nagrody za najlepsze danie mięsne i rybne trafiły w ręce Anglików i Szwedów.

Pełne wyniki z Genewy:
1. Dania
2. Norwegia
3. Francja
4. Wielka Brytania
5. Szwecja
6. Finlandia
7. Szwajcaria
8. Islandia
9. Hiszpania
10. Holandia
11. Niemcy
12. Polska

Nagroda za danie mięsne: Wielka Brytania
Nagroda za danie rybne: Szwecja
Nagroda dla najlepszego pomocnika: Szwajcaria

Ogłoszenie wyników z Genewy można zobaczyć TUTAJ

Pracujący w poznańskim Hotelu Park kucharze, godzili kilkumiesięczne przygotowania z pracą zawodową. Wielogodzinne treningi i kulinarne eksperymenty mają na celu stworzenie precyzyjnych, powtarzalnych i smakowitych elementów. Najważniejszy jest oczywiście smak, za który można zdobyć najwięcej punktów.

Poznaniakom życzymy powodzenia! Trzymamy kciuki, a teraz w porze obiadu idziemy na szare kluchy ze skrzyczkami i kapustą! 🙂

4 komentarzy

kliknij by dodać komentarz

  • Byłam kiedyś w Park Hotelu na kolacji, ale reweli nie było szczerze mowiac, moze natrafilismy na innego kucharza, sama restauracja całkiem fajna.

  • to chyba bylismy w 2 roznych restauracjach, swietne żarło co więcej nie było wcale drogo

  • a kto chodzi do takich ekskluzywnych lokali? prawdziwi poznaniacy jedzą w domu obiad a nie lancze srancze! szare kluchy mogą być