Aglomeracja

Z Poznania na Beatyfikację Jana Pawła II

panorama samolot wizzair  Foto: wizzair/lepszypoznan

Ogłoszona w piątek data uroczystości beatyfikacyjnych Jana Pawła II zbiega się niefortunnie z terminem weekendu majowego. Dodatkowo kilka dni wcześniej mamy Wielkanoc, co oznacza, że nie będzie łatwo o znalezienie tanich biletów lotniczych.

panorama samolot wizzair Foto: wizzair/lepszypoznan

Ceny na połączenia bezpośrednie tanich linii w tym okresie skoczyły lawinowo i poszybowały do kwot od 1500 zł z Poznania do kompletnie kosmicznych 2650 zł z Warszawy! Trudno powiedzieć ile miejsc zostało w samolotach. Może być tak, że pewne grupy zorganizowane lub biura podróży zarezerwowały przeloty grupowe i teraz będą szukać na nie klientów. Albo po prostu zadziałał zwykły mechanizm – nałożenie się dni świąteczno-weekendowych ze specjalnym wydarzeniem i ceny poszły w górę.

Proponuję zatem kilka alternatywnych rozwiązań podróży lotniczej w tym okresie, do wykorzystania dla osób, które nie mają czasu na urlop lub źle znoszą prawie 2 dniową podróż autokarem do Rzymu.

OPTYMALNE OPCJE LOTNICZE NA KRÓTKI POBYT (stan na 16 stycznia, godz. 16:30)

Watykan Foto: lepszyPOZNAN.pl / agKilka miejsc we względnie dobrej cenie proponuje niemiecka Lufthansa. To połączenia przesiadkowe – ceny zawierają jednak w sobie także bagaż rejestrowany. Jak wynika z tabeli cenowej można polecieć dzień przed i wracać dzień po uroczystościach za 1385 zł. Jeśli ktoś udaje się na tydzień czasu – ponownie Lufthansa ma najlepszą cenę – 840 zł (27 kwi-5 maj), konkurencyjną nawet dla połączeń tanich linii z lotnisk niemieckich – zwłaszcza jak uwzględni się koszty dojazdu na tamtejsze lotniska. (!) W ten sposób Lufthansa bije Wizz Air, który oferuje dzisiaj lot za 1500 zł (cena tylko bagaż podręczny) ale tylko w terminie 27 kwi-4 maj.

do-Rzymu-z-Poznania Foto: latamyzpozania.pl

Poniżej szczegóły dogodnej przesiadki na lot 30 kwi-2 maj. Komu takie rozwiązanie odpowiada powinien kupić bilet bardzo szybko. Miejsc w tej taryfie nie będzie nieskończona ilość. W tej chwili (podczas mojego wyszukiwania było ich 6).

Poznań-Monachium-Rzym-30-kwi-2-maj Foto: latamyzpoznania.pl

DOLOTY PRZESIADKOWE TANIMI LINIAMI

Ta forma niesie ze sobą pewne ryzyko (w przypadku odwołań lub opóźnień), jednak jest o wiele tańsza. Czas przewidziany na przesiadkę jest bezpieczny i tylko sytuacje ekstremalne mogą w niej przeszkodzić. Ceny zawierają tylko bagaż podręczny.

POZNAŃ > GIRONA > PERUGIAcena lotów około 320 zł

Perugia znajduje się około 170 km na północ od Rzymu. Jest z nim dobrze skomunikowana kolejowo. Pociąg regionalny jedzie około 2 h 40 minut i kosztuje 10,60 euro. To dobra opcja na tańsze bilety, bo pewnie w niedługim czasie wszystkie linie latające do Rzymu odkryją większe zapotrzebowanie i podniosą ceny. Tymczasem Perugia powinna pozostać troszeczkę w cieniu i… oferować lepsze kwoty. Zapewne nocleg będzie tam również tańszy w tych dniach niż w samym Rzymie.
29 kwietnia, piątek:
Poznań POZ 9.55 – Girona GRO 12.30; Ryanair; cena na dziś 219,31 zł
Girona GRO 16.00 – Perugia PEG 17.40; Ryanair; cena na dziś 25,99 eur

POZNAŃ > MEDIOLAN > RZYM – cena lotów około 240 zł

Mediolan oferuje mnóstwo wariantów przesiadkowych – oprócz samolotu także autobusy oraz pociągi. Jeśli lecicie w 4 lub 5 to możecie wypożyczyć samochód w Mediolanie i podjechać potem do Rzymu. Trochę jest późna godzina przylotu, stąd też późne dotarcie potem do Rzymu, aczkolwiek nie oszukujmy się – aby być w dobrej lokalizacji na samych uroczystościach, należy tam udać się dzień wcześniej (a więc opcja Perugia).
30 kwietnia, sobota:
Poznań POZ 20.55 – Mediolan Bergamo BGY 22.40; Ryanair; cena na dziś: 140 zł
Transfer z lotniska Bergamo autobusem do centrum Mediolanu, ew. nocleg i dalej transfer na lotnisko Malpensa (MXP)
1 maja, niedziela:
Mediolan Malpensa MXP 7.10 – Rzym Fiumicino FCO 8.25; easyJet; cena na dziś 24,99 eur
Z lotniska dojazd do centrum szybką kolejką Leonardo da Vinci Express i jesteście na dworcu głównym (Termini). Około 10 nawet idąc pieszo z dworca jesteście w Watykanie.

POWRÓT – przez MEDIOLAN BERGAMO – (obecnie ok. 380 zł, ale może nawet być połowę mniej)
Mamy bezpośredni lot z Bergamo do Poznania w dniu 3 maja (wtorek). W tej chwili cena to 66,56 eur, aczkolwiek powinna nawet spaść. Trudno mi powiedzieć o ile spadnie oraz ile będzie w niższej cenie dostępnych miejsc. Pamiętajcie, że najlepsze ceny są zwykle na 2-3 miesięcy przed wylotem. Wtedy pojawiają się oferty promocyjne.
3 maja, wtorek:
Rzym Ciampino CIA 6.50 – Mediolan Bergamo BGY 8.00; Ryanair; cena na dziś 31,99 eur
Mediolan Bergamo BGY 18.45 – Poznań POZ 20.30; Ryanair.

Propozycje połączeń opracował Paweł Sowa z Klubu Latamy z Poznania! Dziękujemy

panorama samolot wizzair2 Foto: wizzair/lepszyPOZNAN

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz