Aglomeracja K U L T U R A

1400 km na hulajnodze po Poznaniu! To wynik rekordowego użytkownika.

Hulajnoga Półwiejska Stary Marych  Foto: Tomasz Dworek

Bolt operator hulajnóg elektrycznych podsumowuje tegoroczny sezon na jednoślady. Dane potwierdzają rosnącą w Polsce popularność hulajnóg elektrycznych – w 2022 roku Bolt odnotował blisko dwa razy większą liczbę wypożyczeń niż w roku poprzednim. W tym czasie mieszkańcy Poznania przejechali łącznie ponad 1,4 mln kilometrów.

W 2022 r. mieszkańcy Poznania przejechali na hulajnogach elektrycznych Bolt ponad 1,4 mln kilometrów, a użytkownik, który pokonał łącznie najdłuższy dystans, przejechał po mieście blisko 1400 km. Hulajnogi najchętniej wypożyczane i zwracane były przy Dworcu Poznań Główny i Placu Wiosny Ludów.

Według danych operatora popularność hulajnóg elektrycznych stale rośnie – w porównaniu rok do roku, liczba przejazdów jednośladami Bolt wzrosła dwukrotnie, a użytkownicy przejechali łącznie ponad 26 mln kilometrów, osiągając bezpieczną, średnią prędkość 11,4 km/h.

Bolt widzi też poprawę w kwestiach takich jak bezpieczeństwo w poruszaniu się oraz parkowanie jednośladów. W 2022 roku firma odnotowała w Polsce o 31% mniej wypadków, niż w analogicznym okresie 2021 roku – mówi Bartosz Małecki, odpowiedzialny za wypożyczalnię hulajnóg w Poznaniu.

Na problemy związane z parkowaniem i poruszaniem się jednośladów w ubiegłym roku zwrócili staromiejscy radni.

Pozostawiane w dowolnych miejscach hulajnogi są nie tylko utrudnieniem dla pieszych, ale stanowią zagrożenie dla osób z niepełnosprawnościami – informuje radny Tomasz Dworek. Urząd Miasta planuje podobnie jak w Krakowie utworzenie stref parkowania jednośladów m.in. w miejscach zlikwidowanych stacji rowerów miejskich.

Bolt rozpoczął test nowego rozwiązania, polegającego na weryfikacji zdjęć zaparkowanej hulajnogi w oparciu o działanie sztucznej inteligencji (AI). Rozwiązanie to działa aktualnie w całej Polsce. Od połowy 2021 roku firma testuje również w Polsce weryfikację poznawczą, która ma określić czy użytkownik jest trzeźwy i może prowadzić hulajnogę.

Użyte w artykule zdjęcia: Tomasz Dworek

Tagi:

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz