K U L T U R A

Tolerancja i wrogość w Teatrze Ósmego Dnia

Egzorcyzmy Święte Krowy spektakl w Teatrze 8 dnia  Foto: Krzysztof Fabiański

Egzorcyzmy. Święte krowy – najnowszy spektakl w teatrze Ósmego dnia ma być wyzwaniem aktorskim Tadeusza Janiszewskiego. Monodram ma prowokować do refleksji i dyskusji nad tolerancją i wrogości wobec tego, co niepojęte, nienazwane lub po prostu obce, czy odmienne.

Egzorcyzmy Święte Krowy spektakl w Teatrze 8 dnia Foto: Krzysztof FabiańskiSpektakl „Egzorcyzmy. Święte krowy” dotyka problemu odradzających się bezustannie nietolerancji i ksenofobii, niezrozumienia, wrogości. Odnosi się do coraz bardziej powszednich i wciąż na nowo odprawianych rytuałów – społecznych lub indywidualnych – prowadzących do szykanowania, dyskryminowania i napiętnowania „obcego”, a w konsekwencji do jego symbolicznego bądź fizycznego izolowania, wypędzenia lub unicestwienia.

Punktem wyjścia do pracy nad spektaklem była refleksja nad ciągle ważnymi pytaniami ale też codzienna rzeczywistość.

Jaki wpływ na wielkie tragedie XX wieku miało piętnowanie OBCEGO, stygmatyzowanie WROGA? Czy w XXI wieku można odnosić się do obecności „diabła” zwalczając go metodami zaczerpniętymi z repertuaru Inkwizycji? Jak dzisiaj dochodzi do stygmatyzowania „obcego” i dyskryminowania odmienności? Czy „diabeł” może zagnieździć się w sztuce, a zniszczyć go może „święty ogień”, palenie książek i obrazów?

Spektakl ma być wyzwaniem aktorskim w procesie przeistaczania się z osoby egzorcysty w osobę napiętnowaną i odwrotnie. Ma prowokować do refleksji i dyskusji nad postawionymi pytaniami. Ma być impulsem do wymiany doświadczeń, swego rodzaju mostem międzypokoleniowym.

Tadeusz Janiszewski jest aktorem związanym ze sceną i Teatrem Ósmego Dnia od 45 lat, a także współreżyserem oraz współautorem scenariuszy teatralnych i tekstów programowych. Brał udział we wszystkich spektaklach Ósemek począwszy od legendarnych „Jednym tchem – codzienny marsz” z 1972 r.

Reżyseria, Wykonanie, Scenografia: Tadeusz Janiszewski
Premiera: 15 września 2014, Poznań

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz