Aglomeracja

Światowy Dzień Rzucania Palenia

slajder papieros  Foto: sxc

Co roku w trzeci czwartek listopada na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia. Tego dnia zachęcamy wszystkich palaczy, aby przynajmniej na jeden dzień podjęli próbę zaprzestania palenia. Problem palenia tytoniu jest w Polsce wciąż aktualny – codziennie w naszym kraju pali papierosy co trzeci mężczyzna (31%) oraz co piąta kobieta (18%).

Palenie tytoniu jest przyczyną zachorowań na choroby nowotworowe, choroby układu oddechowego i krążenia. W krajach europejskich co piąty przypadek raka jest powodowany przez palenie papierosów. Konsekwencje uzależnienia od tytoniu dotykają nie tylko osobę paląca, ale również jej bliskich. Bierne palenie podnosi ryzyko zachorowania na raka płuc o jedną czwartą, zwiększa także zagrożenie rakiem krtani i przełyku. Szkodliwe jest nawet przebywanie w pomieszczeniach przesyconych zapachem dymu tytoniowego.

16 listopada w godzinach 10:00 – 13:00 w siedzibie Narodowego Funduszu Zdrowia na ul. Grunwaldzkiej w Poznaniu pracownicy Oddziału Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia WSSE wraz z pracownikami Zakładu Profilaktyki Nowotworów Wielkopolskiego Centrum Onkologii prowadzić będą punkt informacyjny. Podczas działania punktu będzie można między innymi wykonać pomiar tlenku węgla w wydychanym powietrzu za pomocą smokerlyzera.

Warto pamiętać, że odstawienie papierosów jest najskuteczniejszym sposobem. Fachową pomoc i doradztwo prowadzi działająca przy Centrum Onkologii w Warszawie Ogólnopolska Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym, która działa od poniedziałku do piątku
w godz. 11:00-19:00 pod numerem 801 108 108 lub 22 211 80 15.

Użyte w artykule zdjęcia: sxc

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz