Aglomeracja

Słodko i z darmową flagą świętować będziemy 2 maja

flaga polski flaga poznania  Foto: lepszyPOZNAN.pl

Długi weekend majowy większość traktuje jako dodatkową okazję do odpoczynku. Planujemy wyjazdy za miasto, czy spotkania ze znajomymi. Ile osób świętować będzie Dzień Flagi Narodowej czy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja?

flaga polski flaga poznania Foto: lepszyPOZNAN.pl

By pomóc w prezentowaniu postaw patriotycznych Miasto Poznań z inicjatywy Ryszarda Grobelnego rozda 5.000 flag narodowych. Mają one trafić do mieszkańców jeszcze przed  2 maja.

Biało czerwone flagi będą rozdawane dziś i jutro w specjalnym namiocie ustawionym na Starym Rynku. Można się po nie zgłosić  naprzeciwko Ratusza od godziny 11:00.

Jednocześnie Ci mieszkańcy, którzy odwiedzą stoisko, proszeni będą o zostawienie swojego numeru telefonu komórkowego, na który wysyłane będą informacje istotne dla poznaniaków oraz przypomnienie o świętach, podczas których należy wywiesić flagę narodową – mówi Rafał Łopka z Urzędu Miasta. Dodaje również, że osoby które pozostawią swój numer telefonu Miasto Poznań będzie również prosić o to, by byli konsultantami w rozstrzyganiu niektórych miejskich problemów.

Słodką propozycję dla chcących świętować Dzień Flagi Narodowej ma wojewoda wielkopolski Piotr Florek, który do współpracy zaprosił najstarszy w Polsce Cech Cukierników i Piekarzy z Poznania. Dzięki temu powstanie największy w Europie mazurek lukrowany na biało i czerwono. Będzie miał 7 metrów długości i ważyć będzie ponad pół tony.

Ten słodki finał obchodów Dnia Flagi zorganizowany zostanie przy al. Niepodległości przed Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim w Poznaniu. Sam budynek ozdobiony zostanie gigantyczną biało-czerwoną flagą o powierzchni 150 metrów kwadratowych. Wszystko rozpocznie się o godzinie 11:00.

Ponoć każdy, kto przyjdzie 2 maja pod Urząd Wojewódzki będzie mógł skosztować mazurka.

————————

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony jest od 2004 roku w którym Senat RP w uchwale z 12 lutego ustanowił dzień 2 maja Świętem Orła Białego. W wyniku decyzji Sejmu święto zmieniono na Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Obchodzony jest między Świętem Pracy, które przypada na 1 maja, a Świętem Konstytucji 3 Maja. W latach Polski Ludowej właśnie w tym dniu zdejmowano po 1 maja flagi państwowe, aby nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja.

W tym dniu, w 1945 roku, żołnierze polscy zawiesili biało-czerwony sztandar na kolumnie Siegessäule w Berlinie w trakcie zdobywania tego miasta.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz