Stare Miasto

Lepsze miasto – zbliża się Poznań Design Festiwal

Poznań Design Festiwal  Foto: Poznań Design Festiwal / Jędrzej Franek

Świecąca ścieżka rowerowa, jadalne opakowania, otwarte pokazy filmów dokumentalnych i rewitalizacja w Chinach – to tylko niektóre punkty programu rozpoczynającego się w piątek, Poznań Design Festiwal, którego hasłem będzie Atmosfera.

Głównym miejscem festiwalowych wydarzeń będzie Stary Browar. To właśnie w jego wnętrzach w piątkowy wieczór ruszy szósty Poznań Design Festiwal. Od godziny 19 będzie można oglądać aż osiem wystaw. Ich tematyka będzie dotyczyć ekologicznych zagrożeń i wyzwań współczesnego świata, szczególnie miast. Kuratorki i kuratorzy postarają się odpowiedzieć na pytanie w jaki sposób design może pomóc w walce ze smogiem, zanieczyszczeniem powietrza, a także ciągle mało znanym zanieczyszczeniem miast światłem.

Innym wątkiem będą zmiany klimatu oraz problem odpadów. Odpowiedzią może być biodesign, czyli wykorzystanie naturalnych surowców, a także odpadów do produkcji nowych materiałów. Na wystawach będzie można zobaczyć między innymi jadalne opakowania, meble wyhodowane z grzybni, biodegradowalny materiał swymi cechami zbliżony do plastiku, lecz stworzony z liści buraków, a także próbkę świecącej ścieżki rowerowej oraz fragment nocnego nieba.

Uzupełnieniem będą interaktywne instalacje, pokazujące jak w intuicyjny i przystępny sposób przekazywać informacje na temat stanu powietrza, a także artystyczne interpretacje tematu atmosfery oraz Pawilon Chengdu, prezentujący wzornictwo z Chin.

Mamy nadzieję, że program tegorocznego Poznań Design Festiwal pod hasłem Atmosfera będzie sporą dawką inspiracji. Choć zmagamy się z globalnymi problemami, jak choćby zmiany klimatu czy nadprodukcja plastiku, to dzięki kreatywnemu myśleniu możemy znaleźć także rozwiązania – tłumaczy Andżelika Jabłońska, dyrektorka Poznań Design Festiwal.

Zwieńczeniem otwarcia Festiwalu będzie wręczenie nagród przyznawanych młodym talentom w ramach III edycji Programu Stypendialnego YES. Będzie to także okazja, by zobaczyć prace zwycięzców podczas wystawy prezentowanej w Słodowni +1.

Gośćmi specjalnymi tegorocznego Poznań Design Festiwal będą projektanci, architekci, a także kuratorzy i dyrektorzy festiwali oraz targów designu z Chin. Spotkają się oni z polską publicznością także w piątek 10 maja, podczas konferencji “Design Hub #China Design”, która rozpocznie się o godzinie 10 w Słodowni poznańskiego Starego Browaru.

Wśród wykładów i dyskusji zwraca uwagę poniedziałkowe (13 maja, godz. 18) spotkanie z grupą Centrala i holenderską pracownią Monnik, która zainicjowała Akademię Miejskich Astronautów. Pozwala ona spojrzeć na nas samych, jako turystów, podróżujących przez przestrzeń kosmiczną na pokładzie naszej małej planety Ziemi.

Jednak będzie także mowa o bardziej przyziemnych zagadnieniach, jak choćby projektowaniu oświetlenia dla miast. Ta tematyka zostanie rozwinięta podczas dyskusji “Prześwietlenie” (wtorek, 14 maja, godz. 17), w której udział wezmą: Filip Kowalik (Miasto 2077), Małgorzata Kuciewicz, Simone De Ilacoby (Centrala) i Mariusz Ejsmont (LUG S.A).

W czwartek (16 maja, godz. 17:30) Tomasz Bojęć z firmy think co. opowie o życiu między budynkami i znaczeniu projektowania przestrzeni wspólnych w architekturze i urbanistyce. Natomiast w piątkowe przedpołudnie (17 maja, godz. 10:00-11:30) będzie można dowiedzieć się więcej o głośno dyskutowanym ostatnio problemie smogu. Opowiedzą o nim Piotr Sergiej (Polski Alarm Antysmogowy) i Wojciech Racięcki (Edukacyjna Sieć Antysmogowa).

To ciągle nie wszystko, bo na wszystkich poszukiwaczy inspiracji czekają warsztaty, w tym renowacji mebli w Folwarku Edwardowo czy otwarta pracownia graficzna (niedziela, 12 maja i sobota, 18 maja), gdzie będzie można zrobić sobie własny nadruk na płóciennej torbie lub koszulce.

Poznań Design Festiwal uczestniczy także w Nocy Muzeów, która odbywa się 18 maja. Ostatnie wydarzenia będą miały miejsce w niedzielę, 19 maja. Dzięki dofinansowaniu ze środków Miasta Poznania udział w programie festiwalowym jest bezpłatny (z wyjątkiem warsztatów meblarskich).

Szczegóły można znaleźć na stronie www.poznandesignfestiwal.pl i Facebooku facebook.com/PoznanDesignFestiwal.

Użyte w artykule zdjęcia: Poznań Design Festiwal , Poznań Design Festiwal / Jędrzej Franek, Poznań Design Festiwal / Wojciech Mania

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz