Enea AZS Poznań MISTRZEM POLSKI U22!

Enea AZS Poznań - Mistrzynie Polski U22  Foto: PZKOSZ / yukaphoto.com.pl

Zawodniczki Marka Lebiedzińskiego i Grzegorza Zielińskiego wygrały finałowy mecz z UKS SMS Aleksandrów Łódzki 70:57. Tym samy poznanianki zostały mistrzyniami Polski w kategorii U22.

Mecz finałowy był bardzo zacięty, a prowadzenie w meczu przechodziło raz na stronę Poznania, raz na stronę Aleksandrowa. Poznań zaczął od mocnego uderzenia wygrywając pierwszą kwartę 10 punktami (29:19). Poznanianki grały agresywnie w obronie, starając się wymusić złe podanie lub opóźniając grę przeciwniczek. W całym meczu zmusiły Aleksandrów do popełnienia 23 strat.

Drugą kwartę poznanianki rozpoczęły rzutem Aleksandry Zięmborskiej i na kilka minut coś się zacięło w poznańskim zespole. Akademiczki nie mogły zdobyć punktów z gry. Przez ponad 6 minut zdobyły raptem 4 punkty z rzutów osobistych i rzutem spod kosza ponownie Aleksandra Zięmborska na 3 minuty przed końcem pierwszej połowy przełamała niemoc drużyny. Poznanianki straciły całą wypracowaną w pierwszej kwarcie przewagę. Do przerwy był remis 41:41, a atmosfera w hali Politechniki Gdańskiej była rozgrzana do czerwoności.

3 kwarta to gra kosz za kosz. Żadna z drużyn nie potrafiła wypracować sobie większej przewagi punktowej. W połowie kwarty Martyna Leszczyńska – podkoszowa z Aleksandrowa zdobyła swoje kolejne punkty i wyprowadziła swój zespół na 4 punktowe prowadzenie (46:50). Jednak skuteczna w tym meczu Marta Nowicka zdobyła 4 punkty z rzędu, rzucając “trójkę” i dorzucając jeden osobisty i na tablicy wyników ponownie pojawił się remis. Wtedy ponownie Leszczyńska trafiła lay-up i to Aleksandrów miał 2 oczka przewagi. Akcja centra z Aleksandrowa Łódzkiego miała miejsce na 3 minuty przed końcem 3 kwaryt. Przez ten czas niemoc strzelecka dopadła obie drużyny.

Do 4 kwarty Enea AZS Poznań startowała z 2 punktami straty 50:52. Pierwsze punkty dla poznanianek zdobyła Aleksandra Parzeńska, a potem swój “koncert” dała Marta Nowicka. Popularna “Mała” rzuciła 3 “trójki” z rzędu, dokładając jeszcze 2 osobiste zdobyła w tej kwarcie 11 punktów. “Trójkę” dorzuciła Karolina Stefańczyk i celne rzuty z dystansu za 2 punkty dołożyły Julia Niemojewska i Aleksandra Zięmborska, i Enea AZS przy rewelacyjnej obronie, bo tracąc zaledwie 5 punktów w tej ostatniej kwarcie wyszła na najwyższe, 13 punktowe prowadzenie! Akademiczki zagrały ostatnią kwartę rewelacyjnie! Wygrały ją 20:5 przypieczętowując świetną postawę w całym turnieju. Nie odniosły porażki przez całe rozgrywki i zasłużenie zdobyły Mistrza Polski.

MVP całego turnieju została “Mała” Marta Nowicka.

Enea AZS Poznań – UKS Basket SMS Aleksandrów Łódzki 70:57 (29:19,12:22,9:11,20:5)