Lifestyle

Dwie maseczki są lepsze niż jedna

covid  Foto: Pille Riin Priske

Naukowcy z amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) ustalili, że noszenie dwóch maseczek skuteczniej zapobiega rozprzestrzenianiu się koronawirusa niż noszenie jednej maseczki. O wynikach badania poinformowały w środę CDC.

W ramach eksperymentu dwie sztuczne głowy umieszczono około 2 metrów od siebie i sprawdzano, ile cząstek wielkości koronawirusa wydychanych przez jedną z nich było wdychanych przez drugą.

Naukowcy odkryli, że jedna maseczka – chirurgiczna lub z tkaniny – blokowała około 40 proc. cząstek wydychanych w kierunku głowy wdychającej. Kiedy na maseczkę chirurgiczną nałożono drugą, z materiału, około 80 proc. cząstek zostało zatrzymanych. Z kolei gdy głowa wydychająca miała ściśle przylegającą maseczkę chirurgiczną – ze związanymi przy twarzy gumkami i schowanymi bokami – zatrzymano ponad 60 proc. cząstek.

Gdy obie głowy miały dwie maseczki lub pojedyncze ściśle przylegające maseczki chirurgiczne – ponad 95 proc. cząstek zostało zablokowanych.

Jak podkreśliła agencja AP, naukowcy używali jednej marki maseczek chirurgicznych i jednego rodzaju maseczek z tkaniny, nie jest więc jasne, czy wyniki byłyby takie same w przypadku innych maseczek. Już wcześniej jednak przeprowadzano badania, z których wynikało, że dwie maski dają lepszą ochronę niż jedna.

źródło: (PAP)

Użyte w artykule zdjęcia: Pille Riin Priske

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz