POZnań

Sprzedawali produkty bez akcyzy

Policja  Foto: lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu zatrzymali 11 osób, które z handlu nielegalnymi towarami uczynili sobie stałe źródło utrzymania. Policjanci udowodnili im handel tytoniem bez polskich znaków akcyzy, sprzedaż ubrań z podrobionymi znakami towarowymi, kradzież kawy oraz posiadanie narkotyków. Uszczuplenia Skarbu Państwa z tytułu nieopłaconej akcyzy to prawie 1,5 miliona złotych.

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu od ponad roku pracowali nad sprawą nielegalnego obrotu tytoniem bez polskich znaków akcyzy. Funkcjonariusze operacyjnie ustalili, kto jest zamieszany w ten przestępczy proceder. Okazało się, że lista osób jest długa. Było to 11 mężczyzn, którzy na co dzień  przebywali w Poznaniu, Koninie, Przeźmierowie oraz na terenie gminy Pobiedziska.

W związku z tym, że podejrzani mieszkali w różnych miejscowościach w sprawę zaangażowanych było kilkunastu policjantów z Wydziału Kryminalnego,  Dochodzeniowo – Śledczego, Wydziału do walki z Przestępczością Samochodową oraz Grupy Realizacyjnej i Ogniwa Przewodników Psów Służbowych z Wydziału Sztab Policji Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu, którzy zatrzymali sprawców.

12 stycznia br. policjanci zapukali do drzwi mieszkań podejrzanych o te przestępstwa i zatrzymali 11 mężczyzn w wieku od 37 do 65 lat. Dwóch z nich spokrewnionych było rodzinnie, pozostali to ich znajomi. Funkcjonariusze zrobili przeszukania pomieszczeń, lokali oraz pojazdów, których byli oni użytkownikami. W kilku samochodach, które należały do jednego z nich  policjanci znaleźli ubrania z podrobionymi znakami towarowymi, znanych światowych marek na łączną kwotę nie mniejszą niż 500 tys. złotych.

Okazało się, że jeden z mężczyzn był głównie odpowiedzialny za handel ubraniami, a drugi za obrót nielegalnym tytoniem i kradzioną kawą. Papierosy bez polskich znaków akcyzy i nielegalny tytoń spakowany w jutowe i foliowe worki nabywał od znajomego z Konina i przekazywał innym osobom. Podobnie postępował z paczkami kradzionej kawy. Nabywał ją od pracowników, którzy wnosili towar z firmy, gdzie byli zatrudnieni i sprzedawali dalej po cenie znacznie niższej do ceny rynkowej. Pozostałych 9 zatrzymanych, było pośrednikami w przekazywaniu i rozprowadzaniu „trefnego” towaru. 

W trakcie zatrzymania sprawców  funkcjonariusze zabezpieczyli 2 maszyny do cięcia tytoniu i pakowania papierosów, ponad 18 tys. sztuk papierosów, ponad 70 kg suszu tytoniowego, 20 kg kawy i gotówkę w kwocie blisko 80 tysięcy złotych. Śledczy ustalili, że w wyniku swojej przestępczej działalności, z tytułu nieopłaconej akcyzy, sprawcy narazili Skarb Państwa na straty sięgające 8 mln złotych.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstw skarbowych, paserstwa, kradzieży i  posiadania narkotyków, które zostały znalezione w jednym z mieszkań. Decyzją prokuratora pięciu z nich otrzymało zakaz opuszczania kraju, poręczenia majątkowe, oraz dozory policyjne.

Wszystkim grozi do 5 lat więzienia. Policjanci zapowiadają, że w tej sprawie ilość postawionych zarzutów i lista zatrzymanych osób nie jest jeszcze ostatecznie zamknięta.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz