Aglomeracja

Bon turystyczny – jak skorzystać?

Kołobrzeg - lipiec 2020  Foto: lepszyPOZNAN / S9+

Coraz bliżej do uruchomienia bonu turystycznego. Będzie on przyznawany na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500+. Bon, który zostanie uruchomiony jeszcze w te wakacje będzie ważny do końca marca 2022 roku.

W przypadku dziecka niepełnosprawnego przysługuje dodatkowy bon o takiej samej wysokości, 500 zł.

Za pomocą bonu będzie można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski i nie będzie podlegał wymianie na gotówkę.

Obsługa bonu będzie odbywać się w systemie teleinformatycznym ZUS. Aby skorzystać z Bonu wystarczy mieć konto na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Bon będzie tam czekał na osoby uprawnione.

Bon będzie można aktywować w dowolnym momencie (np. na kilka dni przed planowanymi wakacjami), po podaniu danych kontaktowych (adres e-mail i nr telefonu komórkowego). Płatności Bonem będą realizowane w oparciu o komunikację SMS.

Na stronie ZUS, każdy znajdzie instrukcję, w jaki sposób, krok po kroku, założyć konto na PUE – informuje Marlena Nowicka z poznańskiego ZUS.

Profil na PUE ZUS można założyć bez konieczności wychodzenia z domu, przez bankowość elektroniczną, profil zaufany, czy przy użyciu podpisu kwalifikowanego, ale także tradycyjnie, podczas wizyty w placówce ZUS.

Sprawy związane z uprawnieniami do Bonu oraz z uprawnieniami podmiotów turystycznych, będzie wyjaśniała Polska Organizacja Turystyczna. POT opublikuje też na stronie internetowej listę przedsiębiorców turystycznych oraz organizacji pożytku publicznego, za których usługi można płacić Bonem.

Z bonu turystycznego nie można jeszcze korzystać, będziemy informować o uruchomieniu programu – dodaje Marlena Nowicka – obecnie ZUS intensywnie pracuje nad wdrożeniem przedsięwzięcia, a zakończenie prac jest planowane na przełomie lipca i sierpnia tego roku.

Kołobrzeg - lipiec 2020 Foto: lepszyPOZNAN / S9+
Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN / S9+

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz