Aglomeracja

Naukowcy z PAN chcą zbadać, ile osób przebyło COVID-19 bezobjawowo

Test  MediPAN 2G  Foto: materiały prasowe Instytutu Chemii  Bioorganicznej PAN

1.000 ochotników chcą przebadać naukowcy z Instytutu Chemii Bioorganicznej (IChB) PAN w Poznaniu, Chcą w ten sposób sprawdzić, jaki procent populacji przebył COVID-19 bezobjawowo. Pierwsze pobrania rozpoczną się w tym tygodniu.

Chcemy przebadać osoby, które nie wykazywały żadnych objawów, bo nie wiemy tak naprawdę, ile osób było chorych. I to jest głównym celem badania. Drugim jest znalezienie cząsteczki blokującej działanie wirusa SARS-CoV-2 i na jej podstawie opracowanie leku, który w przyszłości będzie mógł być podawany pacjentom chorym na COVID-19 – wyjaśnił.

Naukowcy analizując materiał genetyczny, porównają sekwencję nukleotydową genów TMPRSS2 oraz ACE2 u osób z ciężkim i bezobjawowym przebiegiem choroby. Tym samym będą w stanie określić, czy istnieją genetyczne predyspozycje do ciężkiego, ostrego zespołu oddechowego, wywoływanego przez wirusa SARS-CoV-2.

Podkreślił, że głównym celem badania jest jednak sprawdzenie, jaki odsetek populacji mógł przebyć chorobę bezobjawowo, stąd badanie około 1.000. osób. „To jest próbka, która jest uznawana za wystarczającą do tego typu badań. Kolejne przyrosty osób powyżej 1.000 nie powodują, że błąd statystyczny będzie drastycznie mniejszy” – powiedział.

Pobieranie materiału od ochotników potrwa od dwóch do trzech tygodni. Według zapewnień badanie jednej osoby zajmie ok. pięciu minut. Naukowcy wykorzystają testy serologiczne. „Te testy są proste, tanie, sprawdzone i jest ich dużo na rynku” – powiedział Wójtowicz. Projekt IChB został sfinansowany z grantu przyznanego przez Narodowe Centrum Nauki.

Chętni do wzięcia udziału w projekcie będą proszeni o wypełnienie formularza zgłoszeniowego na stronie poznańskiego Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN. O udziale w badaniu zdecyduje kolejność zgłoszeń, a liczba miejsc jest ograniczona.

W marcu IChB PAN w Poznaniu poinformował, iż jego pracownicy opracowali prototyp testu genetycznego służącego do wykrywania zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Dzięki 15 mln zł dofinansowania z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego do produkcji wdrożono 150.000 zestawów testów stworzonych przez poznańskich naukowców.

żródło: (PAP) szk/ agt/

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz