Sport

Siatkówka: Energetyk w najlepszej czwórce turnieju

Mistrzostwa Polski Juniorek - Enea Energetyk Poznań  Foto: materiały prasowe / Piotr Sumara

Piątek był ostatnim dniem rywalizacji drużyn w fazie grupowej turnieju finałowego mistrzostw Polski juniorek, które od środy rozgrywane są w Kaliszu. GKS Wieżyca 2011 Stężyca bez straty seta pokonała Elite Volley Kraków i z drugiego miejsca w grupie B zapewniła sobie miejsce w półfinale. Z pierwszej lokaty natomiast do najlepszej czwórki awansowała Energa MKS SMS Kalisz, która z kompletem zwycięstw zakończyła rywalizację na tym etapie rozgrywek. W swoim ostatnim meczu pokonała ŁKS Siatkówkę Żeńską Szkołę Gortata Łódź 3:0. Z grupy A awans do półfinału uzyskała odpowiednio Łaskovia Łask oraz Enea Energetyk Poznań. Tym samym tytułu wywalczonego przed rokiem nie obroni LTS Legionovia Legionowo, która w sumie od pięciu sezonów stawała na najwyższym stopniu podium mistrzostw Polski juniorek.

Piątkowe zmagania rozpoczęły drużyny z Krakowa i Stężycy. Stawka spotkania była wysoka, bowiem zwycięski zespół zapewnił sobie awans do najlepszej czwórki turnieju.Spotkanie było bardzo zacięte i wyrównane. Więcej zimnej krwi w końcówkach zachowały zawodniczki GKS Wieżycy, które zwyciężyły w całym spotkaniu i z drugiego miejsca w grupie awansowały do półfinału.

Bardzo się cieszymy ze zwycięstwa 3:0. Może mecz nie został rozegrany w naszym najlepszym stylu, ale tego stylu na koniec turnieju nikt nie będzie już pamiętał. Każdy będzie pamiętał wygraną. Nie ukrywamy, że szczególnie cieszy nas zwycięstwo w trzech setach. To pozwoliło nam zaoszczędzić siły przed spotkaniem półfinałowym – powiedziała Julia Orzoł, MVP piątkowego meczu.

Ostatni mecz w grupie B rozegrała drużyna ŁKS Siatkówka Żeńska Szkoła Gortata Łódź i Energa MKS SMS Kalisz. Starcie było dość wyrównane. Jednak w końcówkach górę wzięło doświadczenie i spokój zawodniczek z Kalisza. Kaliszanki z kompletem trzech zwycięstw i bez straty seta zameldowały się w półfinale mistrzostw Polski juniorek.

W teorii półfinał mieliśmy zapewniony już w czwartek, kiedy wygraliśmy drugie spotkanie 3:0. Natomiast walczyliśmy o pierwsze miejsce w grupie. To nie było wcale łatwe spotkanie. Naprawdę duże słowa uznania dla zespołu ŁKS-u za grę, którą zaprezentował w piątek. Szczerze i uczciwie muszę powiedzieć, że ten mecz był dla nas trudny. Było sporo emocji. Natomiast myślę, że z sytuacji trudnych potrafiliśmy bardzo fajnie wyjść, jako zespół. Kto nie wszedł z ławki, wnosił wartość dodaną. To zawsze cieszy od strony trenerskiej – wyznał Marcin Widera, trener Energa MKS SMS Kalisz.

Spotkanie pomiędzy Enea Energetyk Poznań i UKS Chemik SMS Olsztyn w sesji popołudniowej było ważne dla układu tabeli w grupie A. Poznanianki od początku do końca kontrolowały grę w każdym secie. Olsztynianki w tym starciu nie potrafiły znaleźć żadnego sposobu, aby zatrzymać rozpędzone rywalki. Drużyna z Poznania mimo dwóch zwycięstw nie mogła być pewna awansu do półfinału. To czy znajdzie się w czwórce zależało od wyniku wieczornego meczu LTS Legionovia Legionowo – Łaskovia Łask.

Doskonale zdawałyśmy sobie sprawę z tego, że czeka nas trudny mecz. Musiałyśmy wygrać to spotkanie, aby zachować szanse na awans do najlepszej czwórki turnieju. W mojej ocenie zagrałyśmy naprawdę bardzo dobrze. Bardzo się cieszymy, że zakończyło się ono w trzech setach. W tej sytuacji nie pozostało nam nic innego, jak czekać na rozstrzygnięcie meczu LTS Legonovia – Łaskovia – podkreśliła Martyna Borowczak, przyjmująca Enea Energetyk.

Stawka meczu LTS Legionovia Legionowo i Łaskovia Łask była bardzo wysoka. Obie drużyny walczyły o awans do półfinału mistrzostw Polski juniorek. Ponadto na rozstrzygnięcie tego spotkania w wielkim napięciu czekała Enea Energetyk Poznań, która pomimo dwóch zwycięstw na koncie nie była pewna awans do najlepszej czwórki. O wszystkim bowiem mógł zadecydować stosunek wygranych setów, a nawet małe punkty. Ostatecznie dużo lepszą ekipą na parkiecie okazały się zawodniczki z Łasku prowadzone przez Bogdana Lipowskiego.

Jesteśmy bardzo zadowolone. Czekałyśmy na ten mecz od początku turnieju. Każde spotkanie w fazie grupowej było dla nas ważne. Do każdego spotkania i rywala podchodziłyśmy z takim samym nastawieniem oraz zaangażowaniem. Przed nami półfinał, w którym zmierzymy się z GKS Wieżycą 2011 Stężyca. To bardzo mocny przeciwnik. Już teraz jesteśmy myślami przy tym starciu – zakończyła Paulina Krześlak, MVP piątkowego meczu.

W pierwszym półfinale wspomniana wcześniej drużyna Łaskovia Łask zmierzy się z GKS Wieżyca 2011 Stężyca. Początek tego meczu zaplanowano na godzinę 16:00. W drugim półfinale o awans do niedzielnego finału powalczy Energa MKS SMS Kalisz i Enea Energetyk Poznań. To spotkanie jest zaplanowane na godzinę 19:00.

W sesji porannej zostaną rozegrane natomiast pojedynki o siódme i piątek miejsce. O 7. lokatę na koniec turnieju w Kaliszu zagra UKS Chemik SMS Olsztyn z Elite Volley Kraków. Ten mecz rozpocznie się o godzinie 10:00. Z kolei o 5. pozycję zawalczy LTS Legionovia Legionowo i ŁKS Siatkówka Żeńska Szkoła Gortata Łódź. Pierwszy gwizdek tego spotkania o godzinie 13:00.

Program i wyniki MP juniorek 2020 w Kaliszu
1 lipca (środa)
Grupa B

Energa MKS SMS Kalisz – GKS Wieżyca 2011 Stężyca 3:0 (25:13, 25:13, 25:17), MVP: Julia Mazur
Elite Volley Kraków – ŁKS Siatkówka Żeńska Szkoła Gortata Łódź 2:3 (25:20, 27:25, 18:25, 21:25, 11:15), MVP: Oliwia Laszczyk
Grupa A
Łaskovia Łask – UKS Chemik SMS Olsztyn 3:1 (25:13, 27:29, 25:14, 25:14), MVP: Ada Filipowicz
Enea Energetyk Poznań – LTS Legionovia Legionowo (15:25, 25:21, 25:19, 25:20), MVP: Martyna Pisarska

2 lipca (czwartek)
Grupa B
GKS Wieżyca 2011 Stężyca – ŁKS Siatkówka Żeńska Szkoła Gortata Łódź 3:0 (25:15, 25:15, 25:19), MVP: Julia Gliwa
Energa MKS SMS Kalisz – Elite Volley Kraków 3:0 (25:15, 25:22, 25:19), MVP: Oliwia Poreda
Grupa A
UKS Chemik SMS Olsztyn – LTS Legionovia Legionowo 0:3 (19:25, 18:25, 12:25), MVP: Agata Plaga
Łaskovia Łask – Enea Energetyk Poznań 3:1 (28:26, 16:25, 25:23, 25:22), MVP: Martyna Łazowska

3 lipca (piątek)
Grupa B

Elite Volley Kraków – GKS Wieżyca 2011 Stężyca 0:3 (19:25, 23:25, 24:26), MVP: Julia Orzoł

ŁKS Siatkówka Żeńska Szkoła Gortata Łódź – Energa MKS SMS Kalisz (24:26, 22:25), MVP: Julia Papszun
Grupa A
Enea Energetyk Poznań – UKS Chemik SMS Olsztyn 3:0 (25:11, 25:19, 25:14), MVP: Martyna Borowczak
LTS Legionovia Legionowo – Łaskovia Łask (12:25, 21:25, 23:25), MVP: Paulina Krześlak

4 lipca (sobota)
10.00 mecz o 7. miejsce: UKS Chemik SMS Olsztyn – Elite Volley Kraków
13.00 mecz o 5. miejsce: LTS Legionovia Legionowo – ŁKS Siatkówka Żeńska Szkoła Gortata Łódź
16.00 I półfinał: Łaskovia Łask – GKS Wieżyca 2011 Stężyca
19.00 II półfinał: Energa MKS SMS Kalisz – Enea Energetyk Poznań

5 lipca (niedziela)
10.00 mecz o 3. miejsce
13.00 mecz o 1. miejsce

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / Piotr Sumara

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz