POZnań

Nauka może być zabawą! Weekendowe laboratorium dla dzieci!

Laboratoria dla dzieci  Foto: materiały prasowe

Najprawdziwsze laboratorium badawcze powstanie w weekend w Starym Browarze, a naukowcy z Polskiej Akademii Nauk pokażą dzieciom, że nauka może być zabawą!

W piątek i w sobotę w godz. 9-21 na szachownicy Starego ustawione będą stanowiska badawcze dla dzieci. Właśnie tam, wspólne z prawdziwymi naukowcami, młodzi badacze poznają niesamowite substancje, zjawiska przyrody i prawa nauk ścisłych, a wszystko w akompaniamencie najnowszych technologii – rozszerzonej rzeczywistości (AR) oraz hologramów.

Dzieci wykonają doświadczenia, m.in. z nitinolem – metalem, który można wykręcać i dowolnie zniekształcać, a pod wpływem temperatury wraca do swojej pierwotnej formy. Młodzi naukowcy będą mogli pobawić się magnetycznym jeżem, stworzą chemiczny ogród w królestwie kolorów, dowiedzą się również o zastosowaniu nauki w medycynie.

Dla tych, którym będzie ciągle mało, w sobotę od godziny 12 do 16 zorganizowane będzie dodatkowo, we współpracy z Instytutem Fizyki Molekularnej PAN, Azotowe Szaleństwo, czyli bezpieczna zabawa z ciekłym azotem. Dzieci dowiedzą się więcej o samej substancji, jak i jej zastosowaniu. Zobaczą kurczące się balony, zamarznięte kwiaty, azotowy dym i wiele więcej.

Nauka wcale nie musi być nudna i nieciekawa dla dzieci. Wystarczy przedstawić ją i przekazać w odpowiedni sposób. Dla dzieci najlepszym jest oczywiście zabawa. – Są one ciekawe świata, ale jednocześnie ciężko utrzymać ich uwagę – mówi Joanna Ossowska-Rodziewicz, współtwórczyni SmartBee Club – programu edukacyjnego dla dzieci wykorzystujący rozszerzoną rzeczywistość (AR).

Wstęp na spotkanie i eksperymentowanie jest darmowy.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz

Kalendarium