Sport

Dziś startują Mistrzostwach Polski w Tenisie Stołowym Dźwiękowym

Tenis Stołowy Dźwiękowy  Foto: materiały prasowe / niewidomi.edu.pl

Niewidomi i niedowidzący zawodnicy już po raz siódmy rywalizować będą przy stołach pingpongowych, gdzie sprawdzą swoje umiejętności i poziom koncentracji na Mistrzostwach Polski w Tenisie Stołowym Dźwiękowym.

Od piątku do niedzieli (25-27.10.2019 r.) drużyny z 7 ośrodków ponownie spotkają się w Parku Rekreacyjno-Sportowym Fairplace, przy ulicy Bożydara 10, na poznańskich Naramowicach. Organizatorem wydarzenia jest Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych im. Synów Pułku w Owińskach.

W piątek o godz. 15:15 nastąpi uroczyste otwarcie Mistrzostw, następnie rozpoczną się rozgrywki. W sobotę od rana kontynuacja zmagań. Na niedzielę zaplanowano finał, a o godzinie 12:30 – wręczenie medali.

Wstęp na zawody jest bezpłatny.

O tytuły mistrzowskie w trzech kategoriach: indywidualnej, drużynowej i debla ubiegać się będą uczniowie z 6 ośrodków szkolno-wychowawczych dla dzieci niewidomych i słabowidzących z całej Polski oraz drużyna z Ukrainy.

Do gry potrzebny jest stół do tenisa, pozbawiony jednak siatki, piłeczki pingpongowe, dwie pary rąk i ogromne skupienie. Nie ma tu podziału na płeć czy wiek. Liczy się tylko refleks, opanowanie i taktyka. Gra polega na podawaniu piłeczki za pomocą rąk, w taki sposób, aby ta odbiła się minimum dwukrotnie na polu podającego i nie została złapana przez przeciwnika.

Tenis stołowy dźwiękowy jest grą stworzoną z myślą o osobach niewidomych. Uczestnikami mogą być również osoby niepełnosprawne intelektualnie i ruchowo. Jej twórcą jest wieloletni pedagog, nauczyciel wychowania fizycznego i rehabilitant Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach, Leszek Szmaj, który chętnie tłumaczy zasady i prowadzi szkolenia z tej nowej dyscypliny. Obecnie w tenis stołowy dźwiękowy grają m.in. w Łodzi, Krakowie, Gliwicach, Chorzowie czy Dąbrowie Górniczej. Zyskuje też popularność za granicą, na Węgrzech, Słowacji czy Ukrainie.

Rozgrywki w tenisa stołowego dźwiękowego należy przeprowadzać w pomieszczeniach zamkniętych najlepiej w salach gimnastycznych, halach sportowych oddalonych od zewnętrznych źródeł hałasu typu: ruch uliczny, lotniska, autostrady, głośne obiekty przemysłowe. Do gry potrzebny jest stół do tenisa stołowego (bez siatki) z zaznaczonymi punktami orientacyjnymi, piłeczka do tenisa stołowego, dwa płotki lekkoatletyczne, dwie pary gogli z zaciemnionymi okularami. Aktualnie trwają prace nad projektem nowego stołu do gry, z wykorzystaniem urządzeń elektronicznych, co przyczyni się do uatrakcyjnienia gry i ułatwienia sędziowania.

Gra polega na podawaniu piłeczki za pomocą rąk, w taki sposób, aby ta odbiła się minimum dwukrotnie na polu podającego i nie została złapana przez przeciwnika.

Prawidłowa obrona to taka, gdy zawodnik łapiący piłkę nie dotknie łokciami powierzchni stołu i nie pomoże sobie w czasie łapania tułowiem, klatką piersiową, głową, nogami. W zawodach deblowych i w mikście uczestniczą dwa zespoły, po dwóch zawodników w każdym. 3-osobowe drużyny grają systemem sztafetowym, tzn.: kolejna para grających przejmuje wyniki pary poprzedniej. Uczestnikami mogą być również osoby niepełnosprawne intelektualnie i ruchowo. Liczy się poziom skupienia, refleks, opanowanie i taktyka. W Katedrze Adaptowanej Aktywności na AWF-ie w Poznaniu kilkudziesięciu studentów zapoznaje się z tą nową dyscypliną sportu.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / niewidomi.edu.pl

Koronawirus

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz

Kalendarium