Aglomeracja

Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 będzie działać całodobowo

Telefon komórkowy  Foto: sxc.hu / DragonTash

1,65 mln zł przekaże Kulczyk Foundation Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Dzięki tym środkom oraz funduszom pochodzących ze zbiórki prowadzonej w internecie przez Szymona Hołownię, Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 będzie działać przez całą dobę.

Od 2008 r. najmłodsi znajdujący się w trudnej sytuacji życiowej, mogą bezpłatnie dzwonić pod numer 116 111, prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Otrzymują tam wsparcie psychologiczne i pomoc. W ciągu 11 lat skorzystało z niej setki tysięcy polskich dzieci. Dzwonią tam w bardzo różnych sprawach – część dotyczy zwykłych problemów dnia codziennego, jednak bardzo często telefonują najmłodsi rozmówcy będący ofiarami przemocy, wykorzystywania, prześladowań, znajdujący się w złym stanie psychicznym, czy planujący podjąć próbę samobójczą.

Specjaliści Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę odebrali jak dotąd ponad 1,2 mln telefonów i odpowiedzieli na ok. 62 tys. anonimowych wiadomości online. Takie wsparcie jest szczególnie istotne w sytuacji, w której potrzebujące dzieci często nie mogą liczyć na możliwość spotkania z psychologiem czy pedagogiem w szkole – 44% placówek w naszym kraju nie zatrudnia takich pracowników. Jednocześnie, co szczególnie niepokojące, Polska przoduje wśród państw europejskich o najwyższej liczbie samobójstw wśród dzieci. Jak podaje Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, jak dotąd policja podjęła prawie 1,6 tys. interwencji w sytuacji zagrożenia życia dzwoniących pod numer 116 111.

Niestety, od prawie 3 lat Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 musi funkcjonować bez wsparcia z budżetu państwa. Sprawia to, że liczbę linii ograniczono z dziesięciu do pięciu, a dzwonić pod ten numer można przez jedynie 14 godzin na dobę (od godz. 12:00 do 2:00 w nocy). Tymczasem pomoc powinna być niesiona o każdej porze dnia i nocy.

Fundacja prowadzi telefon przy wsparciu indywidualnych darczyńców. Na zapewnienie całodobowej pomocy przez cały 2020 r. potrzebna jest kwota 2 mln zł. Kulczyk Foundation przekaże Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę środki w wysokości 1,65 mln zł. Reszta potrzebnych funduszy pochodzić będzie ze zbiórki prowadzonej w mediach społecznościowych przez dziennikarza, pisarza i publicystę – Szymona Hołownię.

Dzieci muszą być wysłuchane, bo mają coś ważnego do powiedzenia, często widzą to czego my – dorośli, nie widzimy. Mają one odwagę nazywać rzeczy po imieniu, mają w sobie nieskrępowaną wolność – mówi Dominika Kulczyk, prezes Kulczyk Foundation. – Teraz, dzięki połączeniu nas wszystkich, stanie się tak, że żadne dziecko, które chce być wysłuchane i szuka pomocy poprzez Telefon Zaufania 116 111, nie zostanie samo – podkreśla.

To wspaniała wiadomość, że Dominika zdecydowała się dołączyć do obywatelskiej zbiórki na sfinansowanie działania telefonu 116 111, i że wsparła ją tak znaczną kwotą. W te niespełna trzy doby udało nam się wspólnie dokonać cudu: na co dzień do głębi podzieleni, połączyliśmy się i zrobiliśmy coś wspaniałego dla naszych dzieci. To nasz obowiązek, bo to my, dorośli, stworzyliśmy świat, w którym one tak często nie umieją się odnaleźć – podkreśla Szymon Hołownia.

Zachęcamy do dalszego wspierania Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 – można to uczynić na stronie internetowej www.wspierajtelefon.pl.

Użyte w artykule zdjęcia: sxc.hu / DragonTash

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz