POZnań

Otwarto skwer Czesława Janickiego

skwer Czesława Janickiego  Foto: materiały prasowe / UMP

Skwer pomiędzy aleją Wielkopolską i ulicą Nad Wierzbakiem nosi imię Czesława Janickiego – poznańskiego naukowca, zootechnika i genetyka, wykładowcy akademickiego związanego z Akademią Rolniczą – dzisiejszym Uniwersytetem Przyrodniczym, wicepremiera i ministra w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. W czwartek oficjalnie odsłonięto tam tablicę jego imienia.

We wspomnieniach współpracowników pan profesor pozostaje osobą, która była zawsze pogodna i otwarta na pomoc drugiemu człowiekowi, choć sam przeszedł wiele – doświadczył traumatycznych przeżyć w czasie II Wojny Światowej oraz pobytu w stalinowskim więzieniu. W momencie, w którym tworzyła się nowa historia, prof. Janicki uczestniczył ważnych dla kraju wydarzeniach. W 1989 roku został wicepremierem i ministrem rolnictwa. Jako syn rolnika i osoba, która była zafascynowana wsią do końca pozostał wierny swoim ideom. Ten niezwykły zaszczyt traktował również jako wyróżnienie dla swojej uczelni. Niech dzisiejsze wydarzenie będzie świadectwem wdzięczności i pamięci o panu profesorze – mówiła podczas uroczystości Katarzyna Kierzek – Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania.

Za wybitne zasługi na rzecz budowy demokratycznego państwa polskiego oraz osiągnięcia w działalności państwowej, publicznej i naukowo-dydaktycznej prof. Czesław Janicki został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a wcześniej Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Cieszę się, że ta piękna część miasta będzie nam zawsze przypominać o prof. Janickim. Upamiętnia go najlepszy pomnik – żywa przyroda. Pan profesor na każdym polu był wybitny. Był znakomitym uczonym i profesorem. Pod względem administracyjnym osiągnął szczyty możliwości. Był wicepremierem i ministrem, a zarazem społecznikiem. Nikomu nie odmawiał pomocy. Uważam, że decyzja o jego upamiętnieniu w tym miejscu jest właściwa – mówił prof. Roman Gornowicz, prorektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Prof. Czesław Janicki zmarł 29 grudnia 2012 r. w Poznaniu. 10 maja 2016 r. odsłonięto tablicę pamiątkową ku jego czci na terenie Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. O jego upamiętnienie w Poznaniu zabiegali m.in. członkowie Rady Osiedla Sołacz. Pod koniec maja 2019 r. miejscy radni zaopiniowali pomysł pozytywnie.

Jestem, wraz ze swoją rodziną, ogromnie wzruszona – zwłaszcza, że dzisiaj przypada 30. rocznica zaprzysiężenia Tadeusza Mazowieckie i uouformowania się jego rządu – zauważyła Cecylia Janicka, żona profesora. – Cieszę się, że dokonania mojego mężą zostały zauważone. Dziękuję wszystkim osobom, które przyczyniły się do jego upamiętnienia.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / UMP

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz