POZnań

Nowe usługi dla seniorów

Poznań Viva Senior  Foto: materiały prasowe / UMP

Darmowe sprzątanie nagrobków i transport na terenie cmentarza za złotówkę – to najnowsze propozycje dla poznańskich seniorów. Miasto ciągle poszerza swoją ofertę dla najstarszych mieszkańców. Od października będą oni mogli m.in. zgłaszać się po mikrodotacje i tulić noworodki w miejskim szpitalu.

Bezpłatne sprzątanie nagrobków to kolejna usługa w ramach pakietu Poznań Viva Senior. Będą z niej mogli skorzystać poznaniacy, którzy skończyli 80 lat i mieszkają samotnie albo z osobą, która jest długotrwale chora lub ma ograniczoną sprawność.

Aby skorzystać z pomocy, wystarczy zadzwonić do Biura Poznań Kontakt: 61 646 33 44. Zgłaszający musi podać dane osobowe seniora (imię, nazwisko, wiek i PESEL) i dokładnie miejsce położenia grobu. Jeśli poda też adres mailowy, wówczas dostanie na skrzynkę zdjęcia nagrobka przed i po sprzątaniu. Zgłaszający powinien dokładnie opisać, jaki zakres usługi go interesuje – a jest w czym wybierać.

Osoba sprzątająca może umyć tablicę i płytę nagrobka oraz wyszorować je szczotką. (Uwaga: usługa nie obejmuje usuwania trudno zmywalnych zabrudzeń i przebarwień kamienia). Może zdjąć z grobu stare kwiaty i wypalone znicze i zostawić je przed nagrobkiem lub wynieść je na śmietnik, jeśli tego zażyczy sobie senior. Możliwe jest też wypielenie chwastów wokół grobu (w promieniu 15 cm od nagrobka), zebranie liści i zagrabienie piachu. Gdy temperatury spadną poniżej zera, groby nie będą myte, dostępne będzie natomiast odśnieżanie płyty nagrobka i krzyża.

Usługa jest całkowicie bezpłatna i wykonywana na dwóch miejskich cmentarzach: na Junikowie i Miłostowie – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. – Zdajemy sobie sprawę, że czasami seniorzy nie pamiętają, gdzie dokładnie znajduje się grób, który chcą wyczyścić. W takiej sytuacji wystarczy to zgłosić, a asystent pomoże go odnaleźć.

Do końca roku każdy uprawniony senior może tylko raz skorzystać z usługi. Groby będą sprzątane od poniedziałku do piątku w godz. 10-18, a czas oczekiwania będzie uzależniony od aktualnej liczby zgłoszeń.

Sprzątanie nagrobków to nowość w pakiecie Poznań Viva Senior, który jest obszernym zbiorem usług dla starszych poznaniaków. Już od października dostępne będzie kolejne ułatwienie: transport seniorów na terenie poznańskich cmentarzy. Będą mogli z niego skorzystać wszyscy seniorzy, którzy ukończyli 80 lat oraz poznaniacy, którzy skończyli 60 lat i mają widoczną dysfunkcję narządów ruchu utrudniającą samodzielne przemieszczanie się. Zgłosić potrzebę transportu może senior lub – w jego imieniu – rodzina, bliskie osoby, przychodnia lub instytucja. Wystarczy zadzwonić do Biura Poznań Kontakt (61 646 33 44) – a przyjmujący połączenie pracownik ustali zakres usługi.

W ramach projektu zgłaszający będzie dowieziony spod bramy cmentarza do wskazanego grobu bliskiej osoby. Przewoźnik poczeka na seniora ok. 10 minut, a następnie odwiezie go z powrotem pod bramę. Maksymalny czas usługi to 30 minut. Można zamówić tylko dowiezienie do wskazanego nagrobka – w takiej sytuacji przewoźnik nie będzie czekał, a senior w dowolnej chwili samodzielnie uda się do wyjścia.

Termin realizacji uzależniony jest od aktualnej ilości przyjętych zgłoszeń. Przewoźnicy będą pomagać seniorom od początku października do końca grudnia, od poniedziałku do piątku w godz. 7-15. Przewóz będzie kosztował złotówkę – zapłacić będzie można bezpośrednio u przewoźnika, przed rozpoczęciem usługi i wyłącznie gotówką.

Pakiet Poznań Viva Senior to nie jedyna oferta miasta Poznań dla starszych mieszkańców – już wkrótce będą oni mogli zgłaszać się po mikrogranty. To dotacje, które będą przyznawane nieformalnym, co najmniej trzyosobowym grupom seniorów i seniorek (60+) mieszkających w Poznaniu. Mikrogranty mają wspierać aktywność starszych mieszkańców miasta – pochodzące z nich pieniądze pozwolą na zrealizowanie wymyślonych przez seniorów projektów. Warunek jest jeden: projekty te muszą być realizowane na terenie Poznania i dla jego mieszkańców i mieszkanek.

Aby zgłosić się po mikrodotację nie trzeba być członkiem żadnej fundacji czy stowarzyszenia – podkreśla Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP – Wystarczy, że co najmniej troje seniorów razem wpadnie na dobry pomysł, który może być ciekawy także dla innych poznaniaków. Te pomysły powinny dotyczyć aktywizacji i integracji środowiska senioralnego oraz integracji międzypokoleniowej. Maksymalna wysokość dotacji to 1,5 tys. Zł., liczymy na to, że do końca roku uda się zrealizować 23 pomysły.

Najpóźniej 7 października 2019 r. wyłoniony w drodze otwartego konkursu ofert operator, Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich “PISOP” ogłosi konkurs na nabór projektów. Ogłoszenie znajdować się będzie m.in. na stronie internetowej “PISOP”, na stronie Miasta Poznania oraz Centrum Inicjatyw Senioralnych. PISOP pomoże również w wypełnieniu wniosków, a po podpisaniu umowy będzie na bieżąco wspierał seniorów w realizacji i dokumentowaniu projektu.

Również w październiku starsi poznaniacy, uczestnicy innowacyjnego miejskiego projektu “Senior maluszka tuli” – będą przytulać dzieci z oddziału noworodkowego szpitala im. Raszei, oczywiście za zgodą ich rodziców. W ten sposób pomogą w opiece nad noworodkiem.

Centrum Inicjatyw Senioralnych zaprasza poznaniaków do Akademii Liderów i Liderek – to część projektu “Animator Senioralny”. Propozycja skierowana jest do wszystkich poznaniaków, którzy aktywizują i integrują starsze osoby, działając m.in. w klubach seniora, centrach inicjatyw lokalnych czy organizacjach pozarządowych.

Zdobyte w ramach Akademii wsparcie pozwoli na zdobycie nowych umiejętności, narzędzi oraz wiedzy specjalistycznej. Będzie to także przestrzeń do wymiany dobrych praktyk. Uczestnicy dowiedzą się, jakie są zadania liderów, nauczą się poprawnie pisać projekty i znajdować możliwości ich dofinansowania. Poznają narzędzia diagnostyczne, pozwalające rozpoznać potrzeby grupy, nauczą się planować działania promocyjne i zdobędą wiedzę na temat zalet i trudności wynikających z działań międzypokoleniowych.

Nabór rozpoczął się 5 września i potrwa do 25 września – koordynacją rekrutacji zajmie się Centrum Inicjatyw Senioralnych.

Poznańscy seniorzy od lat aktywnie włączają się w życie miasta. Dlatego już w sobotę, 28 września, o godz. 11:00 na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania rozpocznie się kolejna edycja wydarzenia “Senioralni. Poznań”. Tego dnia prezydent Poznania tradycyjnie przekaże seniorom i seniorkom klucze do bram miasta i tym samym odda stolicę Wielkopolski we władanie najstarszym i najbardziej doświadczonym mieszkańcom.

Podczas inauguracji wręczone zostaną kolejne certyfikaty w ramach akcji “Miejsce przyjazne seniorom”, a po części oficjalnej odbędzie się koncert Krystyny Giżowskiej “W drodze do Fontainebleau, czyli witamy polską złotą jesień”. W programie jest również występ Bartosza Kuczyka, śpiewaka operetkowego, oraz energetyczny pokaz tańca w wykonaniu Mariny Ostopei. Podobnie jak rok temu integralną częścią Senioralnych będą targi VIVA SENIORZY!, które odbędą się 25 i 26 października w pawilonie nr 3 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Kontynuowany będzie też projekt “Kultura dla Seniora” – dzięki współpracy z miejskimi teatrami seniorzy będą mogli za darmo obejrzeć spektakle “Evita” i “Pippin” oraz wziąć udział w Koncercie Świątecznym. Cały czas działa też “Senior w Muzie”, czyli cykl cotygodniowych środowych spotkań w Kinie Muza dla osób w wieku 60+. To dwa seanse (o godz. 15 i 17.30), poprzedzone krótką prelekcją. Bilet na każdy z nich kosztuje 10 zł (po okazaniu Karty Seniora – “Poznańskiej Złotej Karty” lub legitymacji emeryta), w cenę wliczona jest kawa lub herbata.

Poznań Viva Senior – to pakiet usług dla najstarszych mieszkańców Poznania. Wszystkie propozycje władze miasta skonsultowały z seniorami, część pomysłów zgłosili sami poznaniacy. W skład pakietu wchodzą liczne projekty, takie jak:

Złota Rączka dla seniora – bezpłatne drobne naprawy, które nie wymagają specjalistycznej wiedzy. Program skierowany jest do osób, które mają 65 lat i więcej, w 2018 roku wykonano ponad 1,9 tys. usług.
Taksówka dla seniora – bezpłatne usługi transportowe dla osób mających trudności w samodzielnym poruszaniu się komunikacją publiczną. Taksówką można dojechać do urzędu, lekarza-specjalisty czy na cmentarz, by odwiedzić groby bliskich. W 2018 wykonano ponad 9 tys. kursów.
Pudełko życia – zawierające ankietę dotyczącą stanu zdrowia, przyjmowanych leków i ich dawkowania, substancjach uczulających. Umieszcza się je w półce na drzwiach lodówki, jako informację dla ratowników medycznych. Tylko w 2018 r. wydano 7 775 pudełek.
Karta Seniora – Poznańska Złota Karta – upoważnia do korzystania z szerokiej oferty ulg i rabatów. W roku 2018 wydano 17 208 kart.
Książka dla Seniora – seniorzy mogą wypożyczać książki, audiobooki i filmy z zasobów Biblioteki Raczyńskich. Wypożyczone dzieła przywożone są do ich domów raz w tygodniu i z tą samą częstotliwością odbierane. W 2018 r. odnotowano 1 137 wypożyczeń książek i 60 audiobooków.
Miejska wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego – z bezpłatnego wypożyczenia sprzętu na okres 3 miesięcy mogą korzystać osoby w wieku 70+. W 2018 r. podpisano 78 umów wypożyczenia.
Mobilna pielęgnacja paznokci u stóp seniorów – bezpłatny zabieg kosmetyczny polegający na skróceniu i oszlifowaniu płytki paznokci stóp u osób spełniających kryterium wieku i sytuacji życiowej. W roku 2018 wykonano 540 usług, do 27 czerwca 2019 – 1341.
Mycie okien u seniorów – bezpłatne umycie szyby z obu stron, ram okiennych i parapetów. Zgłoszenia usługi dokonywać można na Poznań Kontakt tel. 61 646 33 44. Od maja 2019 r do 27 czerwca wykonano 87 usług.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / UMP

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz

Kalendarium