Więcej przystanków autobusowych „na żądanie”

Autor: miarecki. Poznań, 26 Sierpnia 2019

Od 2 września będzie więcej przystanków “na żądanie”. Jak informuje Zarząd Transportu Miejskiego działania takie wynikają z konieczności lepszego dostosowania sieci przystanków do ruchu pasażerskiego oraz zwiększenia płynności przejazdu pojazdów komunikacji zbiorowej. Swój status zmieni 30 przystanków.

Od nowego roku szkolnego poniższe przystanki stałe zostaną przekwalifikowane na „na żądanie”: „Cedzyńska”, „Czechosłowacka Tunel”, „Dmowskiego”, „Kasztanowa”, „Katowicka”, „Kopciuszka”, „Koronkarska”, „Koźmińska”, „Krzyżowa, „Łopianowa”, „Łysogórska”, „Malechowska”, „Morszyńska”, „Nagietkowa”, „Niestachowska”, „Okulickiego”, „Oliwkowa”, „Os. Jagiellońskie”, „Os. Polan”, „Os. Sobieskiego I”, „Pińczowska”, „Podolańska”, „Psarskie”, „Rzepeckiej”, „Sośnicka”, „Strzeleckiego”, „Tarnobrzeska”, „Tatrzańska”, „Urszulanek”. „Żonkilowa”

Warto pamiętać, że na przystankach „na żądanie” kierowca autobusu nie zatrzyma się, jeśli żaden z pasażerów nie zasygnalizuje zamiaru opuszczenia pojazdu, a na przystanku nie będzie widocznych żadnych osób. ZTM przypomina, że przystanki „na żądanie” są wliczane do opłaty za przejazd z tPortmonetki, są również uwzględniane przy okresowych biletach trasowanych.

Co jeszcze warto wiedzieć o korzystaniu z przystanków “na żądanie”?

1. Przystanki „na żądanie” oznaczone są specjalną tabliczką z czerwonym napisem „N/Ż”.

2. Na przystankach „na żądanie” kierowca autobusu nie zatrzyma się, jeśli żaden z pasażerów nie zasygnalizuje zamiaru opuszczenia pojazdu, a na przystanku nie ma żadnych osób.

3. Chcąc wysiąść z autobusu na przystanku „na żądanie” należy nacisnąć przycisk „stop” lub „drzwi” (w ten sposób sygnalizujemy chęć opuszczenia pojazdu). Warto pamiętać, aby nie robić tego w ostatniej chwili, już na przystanku, lecz wcześniej – tak, aby kierujący mógł zatrzymać autobus w strefie przystanku.

4. Chcąc wsiąść do autobusu na przystanku „na żądanie”, pasażer musi być widoczny dla kierowcy – powinien więc stanąć tak, aby kierujący autobusem łatwo mógł go dostrzec (wtedy jest zobowiązany do zatrzymania pojazdu).

5. Oznaczenie „n/ż” występuje także na rozkładach jazdy – zarówno tych umieszczonych na przystankach, jak i w Internecie (na stronie ztm.poznan.pl), a także wewnątrz pojazdów – na tablicach prezentujących trasę (kolejne przystanki). Informacja jest przekazywana także w zapowiedziach głosowych

Użyte w artykule zdjęcia: UMP, ZTM
Koronawirus

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.