Aglomeracja

Na UAM nauczysz się latać dronem

Kampus Morasko  Foto: materiały prasowe / UAM

Centrum Dronów planuje stworzyć Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM. Będzie to pierwsze takie centrum na polskiej uczelni. Na początek, w ramach pozyskanego grantu Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu kupi kilka najwyższej jakości dronów. Zostało już przeszkolonych kilkunastu wykładowców, których zadaniem będzie nauka studentów.

Wykorzystamy doświadczenia najlepszych amerykańskich uniwersytetów, które prowadzą od prawie 10 lat podobne centra przydatne do celów dydaktycznych, jak i szkoleniowych – mówi dr hab. Adam Szymaniak z WNPiD UAM.

W nadchodzącym roku akademickim warsztaty dronów zostaną wpisane w programy nauczania na kilku kierunkach prowadzonych na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa (Bezpieczeństwo narodowe, Zarządzanie państwem, Dziennikarstwo i komunikacja społeczna). Warsztaty będą miały charakter praktyczny – większość godzin przeznaczona zostanie na naukę latania, na początek na profesjonalnych symulatorach lotów, później na zakupionych przez UAM dronach.

Studenci po ukończeniu warsztatów będą mogli podejść do certyfikacji:

VLOS – Visual Line of Sight, czyli loty dronem w zasięgu wzroku,
BVLOS – Beyond Visual Line of Sight, czyli loty dronem poza zasięg wzroku

Drony można wykorzystywać np. w dziennikarstwo do przekazania obrazu z innej perspektywy, jak i do działań militarnych oraz pozamilitarne (np. akcje ratowniczo – poszukiwawcze czy monitorowanie terenu).

Warto dodać, że w minionym roku akademickim także studenci Wydziału Historycznego UAM mieli możliwość udziału w szkoleniach z obsługi dronów, które odbywały się w ramach projektu Humaniści – Profesjonaliści.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / UAM

Koronawirus

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz

Kalendarium