Truskawka pomoże w badaniu jakości powietrza!

Autor: miarecki. Poznań, 13 Kwietnia 2019

Instytut Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu startuje z kolejnym etapem badań jakości powietrza w Poznaniu. W ramach projektu BIOVEINS badany jest wpływu szeregu czynników na różnorodność biologiczną europejskich miast. Pozyskane dane naukowe, będą miały za zadanie pomóc mieszkańcom i decydentom sprawić, by miejska dżungla była miejscem nie tylko bardziej atrakcyjnym (i zdrowym!) dla ludzi, ale także dla fauny i flory, która zamieszkuje miasta.

Trzeci rok trwania badań rozpoczyna się międzynarodowym projektem nauki obywatelskiej (ang. citizen science), o nazwie strawbAIRies, którego nazwa bierze się z gry słów: strawberries, oznaczającego truskawki i air – powietrze.

W tym samym czasie mieszkańcy Poznania, estońskiego Tartu, Paryża, belgijskiej Antwerpii, Zurychu i Lizbony otrzymają pod opiekę truskawki i komonicę zwyczajną. Sadzonki te pomogą naukowcom poznać wpływ ruchu drogowego w Poznaniu na zanieczyszczenie powietrza oraz efektywność owadów zapylających w okolicy miejsca zamieszkania, pracy lub szkoły każdego z uczestników.

Wszyscy, którzy chcieliby w tym pomóc i przy okazji poznać faktyczny stan powietrza badany bezpośrednio na swoim parapecie oraz dowiedzieć się więcej o owadach zapylających w swojej okolicy to naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego zapraszają do udziału w projekcie.

Jeżeli mieszkasz w granicach Poznania, jeżeli jesteś w stanie w miesiącach maj-czerwiec 2019 sumiennie zaopiekować się dwoma sadzonkami roślin – podlewać je i śledzić rozwój ich kwiatów i owoców i gotów jesteś podzielić się swoimi obserwacjami (za pomocą formularza online) dotyczącymi rozwoju kwiatów i owoców w trakcie okresu badań i zebrać próbki (strączki i liście) pod koniec czerwca – to możesz wziąć udział w europejskim projekcie!

Uczestnikami mogą być zarówno indywidualne osoby, firmy, organizacje, jak i szkoły.

Do akcji można dołączyć poprzez zarejestrowanie się do 22. kwietnia 2019 r. za pomocą kwestionariusza na stronie bit.ly/chcetruskawki Uczestnicy będą mogli dołączyć do kilkunastotysięcznej sieci naukowców-wolontariuszy i pomóc naukowcom zmieniać miasta na bardziej przyjazne ludziom i naturze.

Na szczegółowe pytanie odpowiedzą pracownicy Instytutu Zoologii pod adresem citsci.IZ@gmail.com lub grupa badaczy w Antwerpii: strawbAIRies@uantwerpen.be, w tytule maila wpisując nazwę miasta, z którego się pochodzi.

Użyte w artykule zdjęcia: strawbAIRies / Uniwersytet Przyrodniczy / materiały prasowe

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.