Lech Poznań – Arka Gdynia 1:0

Lech Poznań - Arka Gdynia  Foto: lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter

W spotkaniu 24. kolejki Lotto Ekstraklasy Lech Poznań pokonał Arkę Gdynia 1:0 (1:0).

W pierwszym kwadransie gra toczyła się przede wszystkim w środku pola. Stroną przeważającą była drużyna trenera Adama Nawałki, ale żaden z zespołów nie był w stanie stworzyć sytuacji podbramkowej. Po tym sennym fragmencie meczu pierwsi zaatakowali lechici. Piłkę za plecy obrońców otrzymał Maciej Makuszewski, zgrał ją do nabiegającego Christiana Gytkjaera, który uderzył nad bramką. Arka odpowiedziała niecelnym strzałem Luki Zarandii.

W kolejnych minutach bardziej zdecydowanym zespołem byli goście, co przełożyło się m.in. na celny strzał główką w wykonaniu Macieja Jankowskiego. Jednak pomimo tego to Kolejorz objął prowadzenie. Dynamicznie w polu karnym zachował się Kamil Jóźwiak, wyłożył piłkę przed pole bramkowe, gdzie świetnie zachował się Gytkjaer i mocnym strzałem pod porzeczkę zdobył swoją dwunastą bramkę w tym sezonie Lotto Ekstraklasy. Tuż przed przerwą mocno zza pola karnego uderzył Makuszewski, ale dobrze interweniował Steinbors.

Druga połowa rozpoczęła się od ładnej akcji Darko Jevticia i jego celnego strzału z większej odległości. Gdynianie nie pozostali dłużni i dwukrotnie na bramkę Jamina Buricia uderzał Zarandia. W kolejnych dziesięciu minutach gra ponownie toczyła się w środkowej strefie boiska. Pierwsza zaatakowała Arka, ale bramkarz Kolejorza dobrze interweniował po główce Jankowskiego. Lech odpowiedział uderzeniem Roberta Gumnego po rzucie rożnym, ale ponownie dobrze zachował się Steinbors.

W kolejnych minutach goście dążyli do wyrównania, ale rzadko stwarzali sytuacje podbramkowe. Jedną z nich było ponownie uderzenie Jankowskiego, ale i tym razem górą był Burić. Końcowe fragmenty meczu należały do zawodników trenera Nawałki, ale brakowało dokładności pod samym polem karnym gości. Jednak pomimo tej przewagi to Arka była bliska zdobycia bramki wyrównującej, na szczęście w dogodnej sytuacji Rafał Siemaszko uderzył nad poprzeczką. Do końca meczu wynik nie uległ zmianie i Lech pokonał Arkę Gdynia 1:0.

Lech Poznań – Arka Gdynia 1:0 (1:0)

Bramki: Christian Gytkjaer (39’)
Żółte kartki: Vernon De Marco (23’), Darko Jevtić (42’)
Lech Poznań: Jasmin Burić – Robert Gumny, Thomas Rogne, Nikola Vujadinović, Piotr Tomasik – Kamil Jóźwiak (90’ Tymoteusz Klupś), Vernon De Marco, Maciej Gajos, Maciej Makuszewski – Darko Jevtić (72’ Łukasz Trałka), Christian Gytkjaer (78’ Timur Zhamaletdinov)
Arka Gdynia: Pavels Steinbors – Damian Zbozień, Christian Maghoma, Adam Danch, Michael Olczyk – Adam Deja, Marko Vejinovic (83’ Goran Cvijanović) – Luka Zarandia (76’ Rafał Siemaszko), Michał Janota, Nabil Aankour (62’ Maksymilian Banaszewski) – Maciej Jankowski

Liczba kibiców: 18 587

Tekst: Mateusz Jarmusz / lechpoznan.pl