Aglomeracja

[smog] Poznań w czołówce miast

Smog w Poznaniu Foto:

Jesteśmy najbardziej zanieczyszczonym miastem Polski, trzynastym w światowym rankingu jeśli chodzi o wskaźnik zanieczyszczenie powietrza biorąc pod uwagę między innymi pyły PM10 i PM2,5.

Na stronie airvisual.com, gdzie dane z Poznania dostarcza WIOŚ, można przeczytać, że Poznań znajduje się na 13. miejscu rankingu smogowych miast. Na pierwszym miejscu jest Kalkuta ze wskaźnikiem sięgającym 247 punktów. Dalej jest Pekin z 189 punktami i Ułanbator z 186 punktami. Poznań ma 165 punktów, następne polskie miasto, Warszawa ma 134 punkty. Trzeci jest Kraków z 95 punktami.

AQI, czyli indeks jakości powietrza jest używany przez agencje rządowe, do informowania o bieżącej jakości powietrza. Do wyliczenia wskaźnika bierze się koncentrację między innymi pyłów PM2,5 i PM10, dodatkowo także stężenia SO2, NO2 i CO.

Głównym źródłem pyłu PM10 w powietrzu w europejskich miastach jest emisja ze spalania w indywidualnych systemach grzewczych paliw stałych takich jak węgiel, drewno i biomasa oraz z ruchu drogowego, szczególnie z pojazdów z silnikami wysokoprężnymi bez filtrów cząstek stałych.

Niekorzystne warunki meteorologiczne, szczególnie brak wiatru i inwersja, w znacznym stopniu sprzyjają kumulowaniu się zanieczyszczeń przy powierzchni ziemi i powstawaniu smogu, w konsekwencji powodują przekraczanie wartości stężeń dopuszczalnych zanieczyszczeń, szczególnie pyłu PM10 – informuje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Poznaniu.

Użyte w artykule zdjęcia: www.airvisual.com

7 komentarzy

kliknij by dodać komentarz

 • Poznaniak i przed szkodą i po szkodzie głupi. Nieudacznika po bezowocnej kadencji prezydenckiej wybrali ponownie to niech się trują. Co go obchodzi jakość powietrza? Jego największe problemy to na jaka kolejna “paradę” się załapać….

 • mówiąc po poznańsku; ale pierdoły . Żyję w Poznaniu 76 lat. Pamiętam miasto z lat 50-tych, 60-tych, kiedy praktycznie w każdym mieszkaniu i w zakładach pracy palono węglem. Zimą owszem bywało, że czuć i widać było dym węglowy. Ale w miarę upływu lat, ten zapach spalin się zmieniał i obecnie jest zapach wyrażnie “nie węglowy”. Jest to zapach chemiczny (jestem chemikiem, więc wiem co mówię) pochodzący głównie ze spalin samochodowych i różnych śmieci (odpadów foliowych itp). w Latach 50-tych i 60-tych po Poznaniu jęździło max. 5000 samochodów, obecnie ok.180 000 i każdy smrodzi , bo znaczna część to starocie sprowadzone z Zachodu. TO W ŚWIETLE POWYŻSZEGO, PYTANIE; DLACZEGO ZA GŁÓWNĄ PRZYCZYNĘ ZANIECZYSZCZENIA POWIETRZA UWAŻĄ SIĘ WĘGIEL? CZYŻBY DLATEGO, ŻE TO SUROWIEC pOLSKI????

 • Pieprzenie bzdur o dieslach i ludziom kłamstw wciskać i nagonkę na ropę robić. Jak tylko zrobiło się zimno i zaczęto palić w piecach pojawił się smog i od razu winne samochody z silnikiem wysokoprężnym. Jak sąsiad rozpala w swoim ekonomicznym piecu na miał i w ogóle świata nie widać i to nie tylko przez siny dym ale i czad z pyłem który wydobywa się z jego komina i nawet w ustach czuć to nikt z ochrony środowiska tego nie widzi. Straż miejska też nic nie zrobi bo miałem wolno palić choć podobno sprzedawać już nie można ale winne są samochody. Zakłamany kraj

 • Obywatel
  26 Listopada 2018 o 00:58

  Obywatelu, jak chcesz zobaczyć zakłamany kraj to wybierz się za naszą zachodnią granicę. I zobaczysz jakie tam są absurdy w temacie pojazdów z silnikami diesla, a wiadomo że tamtejsi mieszkańcy od zawsze byli miłośnikami ropniaków. Np. w takim Hamburgu, doszło do takich absurdów, jak wyłączenie pewnych części miasta, po których nie mogą się poruszać pojazdy na ropę!!! No już jest cała masa samochodziarzy którzy mają uziemione swoje dieselki 😛 Innymi absurdami w innych niemieckich miastach/miasteczkach jest iż są wyłączana z ruchu samochodowego poszczególne ulice. Argumentami jest ..smog 😛 Bo ichne lokalne władze doszły do wniosku, że na jednej ulicy jest smog a na sąsiedzkiej ulicy już nie ma smogu 🙂

 • Przeważająca ilość mieszkaców nie ma nawet podstawowej wiedzy nt. smogu, przyczyn, struktury, ochrony przed.
  Ludziom sie wydaje, ze jak dziadek żył koło kopalni albo pracował w Cegielskim i dożył 80li, to znaczy, ze smog nie jest groźny. Ale to że obok umarł 50letni śąsiad na raka to juz nie wiedzą, ze może i 15lat wcześniej zanieczyszczenie powietrza zainicjowało proces rakowy. Dziecko jest chorowite, ma astmę, alergie, słabo się uczy to nikt nie kojarzy ze smogiem, z obniżeniem sprawności intelektualnej w wyniku częstego przebywania w zanieczyszczonym środowisku.
  Poza tym w PRL paliło sie węglem, a dzisiaj miałem, odpadami węglowymi i plastikiem

 • Ta mapa uwzględnia tylko duże miasta. Popatrzcie na małe miasta na śląsku na mapie airly.pl W poznaniu zielono a na śląsku czerwono. Ten ranking można sobie w buty włożyć.

 • Zwolennicy węgla zrzucają winę na amatorów diesla. Dieslowcy na spalaczy śmieci.
  Spalacze śmieci wytykają palcami zakłady przemysłowe. Przemysłowcy z kolei tłumaczą powstawanie smogu zbyt małą ilością wiatru.

  Niech każdy z nas zada sobie pytanie: Co ja mogę zrobić, żeby poprawić jakość powietrza, którym wszyscy oddychamy?