POZnań

Czysty Poznań! Miasto walczy ze smogiem.

Czysty Poznań - kampania społeczna  Foto: materiały prasowe

Specjalna akcja Urzędu Miasta zaczęła się od wyświetlenia na kilkunastu budynkach w Poznaniu informacji na temat skutków, które wywołuje smog (są wśród nich takie choroby, jak astma czy nadciśnienie). Ku zaskoczeniu mieszkańców, oprócz symptomów wywoływanych przez zanieczyszczone powietrze pod ściennymi ekranami unosił się sztucznie wytworzony dym imitujący smogową mgłę. Te wszystkie działania rozpoczęły miejską kampanię antysmogową, której celem jest zwrócenie uwagi na zanieczyszczenie powietrza. Akcja ma charakter edukacyjny.

Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na problem zanieczyszczenia powietrza. Nie każdy wie, co ma wpływ na powstawanie smogu oraz jakie negatywne skutki za sobą niesie. Edukacja to podstawa, wiele zależy bowiem od świadomości samych mieszkańców – mówi prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak.

W środę przy Moście Teatralnym, ul. Półwiejskiej, Starym Rynku i Placu Wolności rozdano poznaniakom tysiące sadzonek bluszczu, zapakowanych w woreczek z logotypem „Czysty Poznań bez smogu”. Roślina ma przypominać, że zieleń w domu, ogrodzie czy parku to dodatkowe naturalne płuca dla naszego otoczenia.

Razem z sadzonką rozdawano ulotki „Nie rób siary. Daj oddychać!”, w której mieszkańcy mogli przeczytać o skutkach i przyczynach smogu oraz dowiedzieć się, co można zrobić, by polepszyć jakość powietrza w Poznaniu i okolicach.

W najbliższych dniach na przystankach pojawią się plakaty informujące o skutkach i utrudnieniach, które wywołuje smog. Kampania skierowana jest także dla najmłodszych. Dzieci otrzymają zaproszenie do konkursu plastycznego.

W mediach społecznościowych Urzędu Miasta publikowane będą informacje o sposobach walki ze smogiem, jego negatywnych skutkach dla ludzi, zwierząt, roślin, a nawet budynków. Równolegle działać będzie strona internetowa www.czystypoznan.pl. Sprawdzić tam można m.in., która dzielnica w Poznaniu robi największą siarę (ma najbardziej zanieczyszczone powietrze).

Kampania to kolejny krok w walce ze smogiem. Na rzecz poprawy jakości powietrza Miasto Poznań działa już od wielu lat – mówi Hanna Grunt, pełnomocniczka prezydenta do spraw jakości powietrza. – Podejmowane są szeroko rozumiane prace w kierunku usprawnień komunikacyjnych czy likwidacji źródeł niskiej emisji powodowanej przez paleniska paliwa stałego.

Aby zmniejszyć ruch samochodowy w centrum, Miasto Poznań uruchamia parkingi Park&Ride. W aglomeracji poznańskiej rozbudowywana jest także kolejowa siatka połączeń. Korzystając z Poznańskiej Kolei Metropolitalnej można używać łączonego biletu BUS-TRAMWAJ-KOLEJ. Miasto realizuje program KAWKA BIS, w ramach którego w kolejnych lokalizacjach mieszkańcy otrzymują dofinansowanie do zmiany starego kotła grzewczego na nowy, np. gazowy czy elektryczny lub podłączenie do ogrzewania systemowego. W samym 2018 roku zostanie wymienionych ponad 500 pieców, co spowoduje, że miasto sprowadzi blisko 50 wagonów węgla mniej.

W ramach tzw. małej uchwały antysmogowej, w przypadku występowania smogu, mieszkańcy mogą korzystać z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską (na razie nie było jednak konieczności jej uruchomienia). Termomodernizowane są budynki szkół i urzędów administracji publicznej.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz