K U L T U R A

Reportaż z Turcji w Wydawnictwie Poznańskim

Książki  Foto: Jessica Ruscello

Reportaż cieszy się sporą popularnością czytelników zainteresowanych rzetelną wiedzą o świecie i ludziach. Na spotkania z autorami w Centrum Kultury Zamek przychodzi często kilkaset osób, a Wydawnictwo Poznańskie promuje literacką sztukę organizując m.in. konkurs reporterski z mottem „Rzeczywistość wciąga bardzie niż fikcja”.

Tegoroczną laureatką została Agnieszka Rostkowska za projekt zbioru związanego z Turcją „Atatürk przeciera oczy”.

W uzasadnieniu wyróżnienia jury napisano, że doświadczenie autorki w terenie, znajomość tematu, języka i kontekstu kulturowego pozwalają wierzyć, że reporterka jest w stanie wywiązać się z zadania, którego chce się podjąć. Wydanie książki Agnieszki Rostkowskiej planowane jest na rok 2020.

Współczesna Turcja, opisana przez polską reporterkę dla czytelników w Polsce, może być lustrem, przeglądając się zaś w nim, możemy zdać sobie sprawę z procesów historycznych, które toczą się równolegle, ale i niekiedy, w zdumiewający sposób, przecinają się, przywołując analogie, pomagając zrozumieć rodzime wydarzenia i sekwencje zdarzeń.

Aktualna sytuacja w Turcji jest bardzo dynamiczna i może być punktem wyjścia dla współczesnej opowieści o zmianach związanych z erą postoświeceniową, z których wiele ma uniwersalny charakter.

Skład jury: Monika Długa, Magdalena Kicińska, Cezary Łazarewicz, Włodzimierz Nowak i Katarzyna Surmiak-Domańska

Użyte w artykule zdjęcia: Jessica Ruscello, Wydawnictwo Poznańskie / materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz