K U L T U R A

Śladami Cytadelowców – spacer z przewodnikiem

Bitwa o Poznań 2016 - inscenizacja (21.02.2016) Cytadela  Foto: © lepszyPOZNAN.pl / Karolina Kiraga

Miejsca, gdzie werbowani byli Cytadelowcy, gdzie dostawali broń, gdzie walczyli i gdzie ginęli będzie można zobaczyć w rocznicę zdobycia Poznania. Rocznicowy spacer szlakiem poznańskich bohaterów zacznie się niedaleko jednego z miejsc, skąd Cytadelowcy ruszali do ataku.

Zmiana nazwy ulicy 23 Lutego, upamiętniającej wydarzenia z 1945 roku dokonana wbrew opinii poznaniaków przez wojewodę Zbigniewa Hoffmana z „Prawa i Sprawiedliwości” spotkała się z dużym sprzeciwem. Przedstawiciel rządu wskazywał że nazwa symbolizuje początek podporządkowania Polski Związkowi Radzieckiemu. Dla tych, którzy przeżyli okupacje i tych, którzy w swojej rodzinie kultywują historyczną pamięć i patriotyczne tradycje, 23 Lutego 1945 roku zakończyła się kilkuletnia okupacja Niemiec hitlerowskich w Poznaniu.

Należy pamiętać, że Cytadelowcami określa się poznaniaków, którzy walczyli i ginęli w tych dniach w rejonie poznańskiej Cytadeli. Przymusowy pobór prowadzony był za pośrednictwem komisariatów Milicji Obywatelskiej z udziałem żołnierzy Armii Czerwonej. Cytadelowców należy traktować jako jednostkę polską współuczestniczącą w zdobywaniu Cytadeli, nie zaś jako pomocniczą Armii Czerwonej. Oddziały polskie, o łącznej liczebności około 2000 osób, podzielono na grupy szturmowe lub pomocnicze (tzw. saperskie), pod polskim lub radzieckim dowództwem. W walkach zginęło 94 poznaniaków, 300 zostało rannych.

Organizatorem spaceru jest Biuro Poselskie europosłanki Agnieszki Kozłowskiej Rajewicz. O walkach i roli poznaniaków w zdobyciu Cytadeli opowiadać będzie Błażej Wandtke, autor wieku programów historycznych, emitowanych m.in. w Telewizji WTK

Początek na skwerze Rabina Egera przed budynkiem dawnej synagogi 23 lutego o godz. 11.30, koniec przy schodach na Cytadelę przed godz. 12., tuż przed początkiem oficjalnych uroczystości.

Użyte w artykule zdjęcia: LepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter, © lepszyPOZNAN.pl / Karolina Kiraga, Z. Szumowski - Boje o Poznań 1945 - zdjęcia opublikowane w 1985 bez zastrzeżenia praw autorskich / C, MOs810 / GNU Free Documentation License

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz

  • Czy i kedy będzie w Poznaniu ulica Cytadelowcow ? Chyba im sie należność dawna ?