Aglomeracja

Hologramy, które poprawiają bezpieczeństwo na drodze

Autostrada do szkoły - studenckie projekty School of Form  Foto: Maciej Nowaczyk / materiały prasowe SoF

Hologramy na przejściach dla pieszych albo specjalne barierki to rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo pieszych zaprojektowane przez studentów School of Form w ramach cyklu działań pod nazwą  „Autostrada do szkoły”

Podczas studenckich warsztatów postawiono jasny cel: sprawić, aby przyszkolna infrastruktura drogowa spełniając swoje podstawowe zadania przestała być monotonna i nużąca. Studenci stanęli przed zadaniem zaprojektowania innowacyjnych rozwiązań infrastrukturalnych, które przede wszystkim zapewnią bezpieczeństwo, ale również w atrakcyjny sposób urozmaicą otaczającą nas przestrzeń publiczną. Czy młodzi projektanci sprostali wyzwaniu?

Okazuje się, że w przestrzeni miejskiej zmienić można naprawdę wiele elementów infrastruktury i tym samym dostosować ją do użytku najmłodszych. Mamy nadzieję, że część zaproponowanych rozwiązań znajdzie zastosowanie w życiu codziennym – podsumowuje warsztaty Jola Starzak, koordynatorka wydarzenia

Studenci Communication oraz Domestic Design zaproponowali m.in. wykorzystanie energii kinetycznej wytwarzanej przez pieszych do podświetlenia chodnika, co pozwoli na wytyczenie bezpiecznej drogi. Innym pomysłem są zsynchronizowane z sygnalizacją świetlną barierki instalowane przy przejściach, otwierające się gdy światło dla pieszych jest zielone. Kolejna opcja to dodatkowe progi zwalniające, wyposażone w odblaskowe wzory. To oczywiście jeszcze nie wszystko – pomysłów jest wiele, a część z nich naprawdę zaskakuje.

Część propozycji studentów ma szansę zostać zrealizowana przy okazji inwestycji infrastrukturalnych w ramach kampanii „Autostrada do szkoły” Wystawa najlepszych prac zorganizowana zostanie w holu poznańskiego Bałtyku i eksponowana będzie do końca listopada.

Użyte w artykule zdjęcia: Maciej Nowaczyk / materiały prasowe SoF

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz