POZnań

Biletomaty także z językiem ukraińskim?

Biletomat / bilety  Foto: © lepszyPOZNAN.pl / Karolina Kiraga

W Berlinie kupując bilet w biletomatach na stajach metra można przełączyć je na język polski, a także kilka innych języków. Z polskiego można skorzystać także w Londynie. Poznańskie biletomaty komunikacji miejskiej mają obecnie oprócz języka polskiego także funkcje z językami: angielskim, niemieckim i francuskim. Radny Tomasz Wierzbicki z Prawa do Miasta jest zdania, że dodać należy jeszcze język ukraiński i wystosował w tej sprawie interpelację do prezydenta Poznania.

W Polsce w ostatnich latach znacząco wzrosła liczba migrantów z Ukrainy. W Województwie Wielkopolskim w 2016 r. pracowało 120 tys. osób pochodzenia ukraińskiego. Można więc szacować, że w samym Poznaniu i powiecie poznańskich takich osób jest kilkadziesiąt tysięcy.

Osoby te często korzystają w poruszaniu się po Poznaniu z transportu publicznego” – pisze radny w swojej interpelacji. Postuluje: dodanie do biletomatów ZTM obsługi w języku ukraińskim oraz dodania wersji w języku ukraińskim na stronie internetowej ZTM, gdzie byłyby dostępne podstawowe informacje o transporcie publicznym w Poznaniu (np. taryfa biletowa).

[źródło: UMP]

Użyte w artykule zdjęcia: ZTM, © lepszyPOZNAN.pl / Karolina Kiraga

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz