BizNews

Oferty pracy? Najwięcej dla absolwentów zawodówek

Amazon  Foto: Amazon

To pracodawca ustawia się w kolejce po… pracownika. A na rynku pracy najwięcej ofert trafia do osób z wykształceniem zawodowym, tym samym najwięcej problemów ze znalezieniem pracy mają absolwenci uczelni wyższych. Te i wiele innych wniosków wynika z najnowszego raportu o bezrobociu absolwentów szkół ponadgimnazjalnych Poznania i powiatu poznańskiego wydanego przez Powiatowy Urząd Pracy.

Obecnie stopa bezrobocia ogółu bezrobotnych w powiecie poznańskim wynosi 2,2% a w Poznaniu 1,8%. Dla porównania w województwie Wielkopolskim wynosi 4,6% a w całym kraju 7,7%.

Na szczególną uwagę, zasługuje fakt, że znacząco, bo aż o 27 procent spadło bezrobocie osób do 25 roku życia. Raport o bezrobociu wśród młodych przygotowywany jest już po raz 17, ale po raz pierwszy Powiatowy Urząd Pracy odnotował na przestrzeni tylu lat najmniejszą liczbę zarejestrowanych tych absolwentów.

To główny wniosek, jaki nasuwa się z przygotowanego raportu, jednak nie jedyny. Z danych statystycznych przygotowanych przez Powiatowy Urząd Pracy można wiele wyczytać na temat tego, jak duże szanse na dobrą pracę mają absolwenci szkół zawodowych.

Kierunek, w którym idziemy w kształceniu zawodowym w powiecie poznańskim daje dziś wymierne efekty. Pracodawcy coraz częściej pytają kandydatów, jaką szkołę ukończyli, czy zdobyli już jakieś doświadczenie. Dlatego jesteśmy bardzo dumni z prowadzonych w szkołach klas patronackich, ponieważ młodzież jednocześnie uczy się i zdobywa praktyczne doświadczenie – mówi Jan Grabkowski, starosta poznański.

Nieco gorzej z zatrudnieniem radzą sobą osoby z wyższym wykształceniem.

Należy pamiętać, że mówimy tylko ofertach, jakie wpływają do Powiatowego Urzędu Pracy, a tych dla osób z wykształceniem wyższym jest najmniej – tłumaczył Zygmunt Jeżewski członek Zarządu Powiatu.  Być może jest tak, że te osoby szukają pracy gdzieś indziej, są bardziej samodzielne, mają inne oczekiwania i nie potrzebują takiego wsparcia, jakie dają urzędy pracy – dodaje.

Z informacji, jakie pojawiły się w najnowszym raporcie są również te dotyczące tego, jacy fachowcy są poszukiwani na rynku pracy.

Wśród osób z kwalifikacjami zawodowymi pracodawcy najczęściej szukali magazynierów, sprzedawców czy robotników budowlanych, natomiast z wykształceniem średnim przedstawicieli handlowych, mechaników czy kosmetyczek. W przypadku osób z wykształceniem wyższym prym wiodą specjaliści branży IT, specjaliści branży marketingowej czy ekonomistów.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe, Konsorcjum Marki Poznań, Amazon

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz