Stare Miasto

Festyn Warkocz Magdaleny już w ten weekend!

Warkocz Magdaleny - festyn przy poznańskiej Farze  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Kolejny już będziemy mieli okazję zwiedzić wszystkie zakamarki poznańskiej Fary, brać udział w licznych konkursach i zabawach, czy skosztować różnych specjałów. Okazją będzie tradycyjny Festyn Farny warkocz Magdaleny, który odbędzie się w niedzielę.

Muzyka, taniec, sztuka, kulinaria, sport, , historia splatają się w niekończący się warkocz atrakcji – zapowiadają organizatorzy – zaczynamy uroczystą Mszą odpustową w Bazylice Farnej, której patronką jest m.in. Maria Magdalena wspomniana w nazwie festynu.

Wszystkie zabawy i wydarzenia kulturalne odbywać się będą na Dziedzińcu Urzędu Miasta. Tradycją jest także konkurs dla dziewcząt i kobiet na najdłuższy warkocz. W poprzedniej edycji Festynu do tej rywalizacji stanęło ponad 100 uczestniczek! Najdłuższy warkocz w kategorii dziewczynek do 5 lat mierzył 88 cm, do 10 lat 119 cm, do 15 lat 129 cm i wreszcie w kategorii do lat 100 miał aż 144 cm.

Tylko raz w roku, właśnie podczas Festynu Farnego, skosztować można okolicznościowego wypieku w kształcie warkocza.

Pod okiem organisty będzie można zajrzeć do organów Ladegasta, a przewodnicy przeprowadzą przez całą Farę od podziemi do poddasza, na które wspiąć się można tylko raz w roku! –  zachęcają organizatorzy tego wydarzenia.

W kapitularzu będziemy obejrzeć wystawę Skarby Farne, a w salach nad zakrystią ekspozycję zatytułowaną Projekt Kolegiata, na której wystawione będą wykopaliska z placu Kolegiackiego.

Z pewnością na nudę nie będą narzekać dzieci, które przyjdą na Dziedziniec. Specjalnie z myślą o nich zorganizowany będzie wielki turniej farny. W kilku konkurencjach dzieci będą mogły sprawdzić swoje umiejętności i wiedzę, a zebrane punkty po zsumowaniu wskażą zwycięzców w każdej kategorii wiekowej.

Warto się zmobilizować, by otrzymać przygotowane nagrody – dodają organizatorzy.

Kolejny konkurs na pewno zainteresuje miłośników zwiedzania. By wygrać rywalizację w zabawie Tajemnice Fary trzeba będzie się przysłuchiwać przewodnikom oprowadzającym po wszystkich zakamarkach.

Na scenie występować będą tym razem muzyczne zespoły z Obornik. Na zakończenie publiczność bawić będzie Kabaret Afera.

XIX Festyn Farny Warkocz Magdaleny odbędzie się na Dziedzińcu Urzędu Miasta w niedzielę (16.07) od 14:00 do 19:00.

Szczegółowy program znajdziesz poniżej.

FARA

12:30 – Msza odpustowa w intencji Parafian i Przyjaciół Fary z muzyczną oprawą zespołów z Obornik
13:30 – Przejście na plac Kolegiacki z towarzyszeniem Obornickiej Orkiestry Dętej

DZIEDZINIEC URZĘDU MIASTA

14:10 – Prezentacja Obornik – zastępca burmistrza Piotr Woszczyk
Występ zespołów z Obornik: Obornicka Orkiestra Dęta, Zespół Tamburmajorek, Warsztaty Wokalne Obornickiego Ośrodka Kultury
15:40 – blok informacyjny
15:50 – Quiz dla dzieci o zwierzętach
16:10 – wyniki konkursu rysunkowego dla dzieci (trwać będzie od 14:00 do 15:30)
16:20 – koncert Art Acc Duo
16:30 – finał konkursu na najdłuższy warkocz (zgłoszenia 13:30 – 15:30) – kategorie: I – dla dziewcząt do 5 roku życia, II – dla dziewcząt do 10 roku życia, III – dla dziewcząt do 15 roku życia, IV – dla Pań do lat 100. Konkurs prowadzony będzie pod nadzorem Cechu Rzemiosł Różnych oraz Okręgowego Urzędu Miar.
16:45 – koncert Art Acc Duo
17:00 – konkurs smaki Cafe Misja
17:20 – finał konkursu na najdłuższe zadęcie na piszczałce organowej (eliminacje od 16:30 – do 17:00)
17:30 – ogłoszenie wyników Wielkiego Turnieju Farnego
17:45 – koncert Art Acc Duo
18:00 – Kabaret Afera: Pleciemy jak umiemy
19:00 – Zakończenie Festynu

Wielki Turniej Farny trwać będzie od 14:30 do 16:30. W jego ramach odbędą się 4 konkursy: Chrzcielnica, Skamieliny, Parafia Farna, Budynek Fary. Kategorie wiekowe: do 7 lat, od 8 do 11 lat, powyżej 12 lat, a karty (do pobrania w punkcie informacyjnym) należy zwrócić wypełnione do godziny 16:30!

Podczas Festynu czynne będą stoiska w których będzie coś dla ciała i dla ducha.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl / ag, lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter, lepszyPOZNAN.pl / TD

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz