POZnań

Internet bez fake news – pracują nad nim poznańscy naukowcy

Naukowcy UEP pracują nad wiarygodnością informacji w internecie  Foto: materiały prasowe UEP

Wikipedia to dziś podstawowe narzędzie wiedzy o świecie, często jednak niezbyt dokładne i z licznymi błędami. Co zrobić, żeby informacje były wiarygodne? Nad metodami pozwalającymi na zgromadzenie kompletnych i dokładnych danych pracują naukowcy i studenci z Uniwersytetu Ekonomicznego.

Celem prowadzonych badań jest opracowanie metod pozwalających na zgromadzenie informacji wysokiej jakości, na podstawie analizy informacji dostarczanych przez niezależnych internautów.

Prowadzone badania na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu mogą przyczynić się do przezwyciężenia wielu wyzwań społecznych i ekonomicznych związanych z jakością informacji – wyjaśnia dr Krzysztof Węcel z Katedry Informatyki Ekonomicznej UEP.

Jako jeden z przykładów można podać problem rozprzestrzeniania się fałszywych wiadomości (fake news). Z praktycznych korzyści zespół naszych naukowców zdobędzie istotne doświadczenie w pracy z wielkoskalowymi danymi, co wzmocni potencjał naukowy w składanych wnioskach o granty unijne – dodaje.

Najbardziej znanym przykładem źródła współtworzonego przez wiele osób jest Wikipedia. Obecnie zawiera ona ponad 44 miliony artykułów w prawie 300 językach. Jest piątą najbardziej popularną witryną na świecie. Jest również źródłem, które przyciąga największy ruch internetowy z wyszukiwarek – 37,5%.

Szczególnym wyzwaniem jest wolumen danych. Angielska Wikipedia zawiera ponad 5 milionów artykułów. Sam tekst tych artykułów po spakowaniu zajmuje 13GB. Do tego dochodzą strony z dyskusją o artykułach – 25GB. Gdyby chcieć uwzględnić informacje o tym, kto i kiedy zmienił jaką stronę (bez samej treści zmian), to potrzebne jest kolejne 50GB.

Wykorzystanie usług Azure wspieranych przez program Microsoft Azure for Research Award nad którymi pracuje zespół poznańskich naukowców może istotnie poprawić jakość i szybkość prowadzonych badań. Nie tylko pozwoli na przezwyciężenie wyzwań związanych z wielkością danych, ale również zwiększy możliwości obliczeniowe,.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe UEP

Koronawirus

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz