Stare Miasto

Zielone Stare Miasto

Skwer przy ul. Żydowskiej  Foto: TD / ROSM

Dawny Poznań, jaki można oglądać choćby na starych pocztówkach, zachwycał ilością zieleni. Przez ostatnie lata można było odnieść wrażenie, że drzewa, trawniki czy skwery muszą ustąpić miejsca nowym inwestycjom. To na szczęście powoli się zmienia. Jest zatem szansa, że Poznań znów będzie “zielonym” miastem.

W okolicach Starego Rynku mają pojawić się klony, ozdobne hortensje i cisy. Propozycje nasadzeń przygotowane przez Zarząd Dróg Miejskich zostały przesłane do Rady Osiedla Stare Miasto.

Nowe nasadzenia rozpoczną się już w sierpniu – informuje Zarząd Dróg Miejskich – są elementem prac prowadzonych w ramach rozszerzania strefy uspokojonego ruchu wokół Starego Rynku.

Nowa zieleń ma się pojawić u zbiegu Al. Marcinkowskiego i ul. 23 Lutego, na ul. 23 Lutego i pl. Wielkopolskim, na ul. Masztalarskiej przy pomniku oraz w rejonie ulic Podgórnej i Wrocławskiej.

Przy skrzyżowaniu na ulicy 23 Lutego powstać ma skwer w kształcie trójkąta, na którym posadzone będą dwa klony polne o wdzięcznej nazwie Elegant. W centralnym punkcie będzie można podziwiać ozdobną hortensję bukietową Bobo oraz zimozielony cis pośredni Hilii. Znajdą się tutaj dodatkowo trzy ławki.

Pozostałe projekty w większości nawiązują do siebie pod względem doboru gatunkowego oraz układu kompozycyjnego – dodaje ZDM – przy ul. Masztalarskiej urozmaicono dobór gatunkowy wprowadzając rośliny cebulowe.

Pragnieniem Radnych Osiedla Stare Miasto jest, by serce Poznania miasta było jak najbardziej przyjazne poznaniakom i przyjezdnym. Jednym z elementów realizacji tego projektu jest właśnie zieleń i nowe miejsca wypoczynku.

Dodatkowo Zarząd Dróg Miejskich zapowiada przegląd elementów tzw. małej architektury i przeprowadzenie koniecznych napraw zniszczonych elementów.

Warto również przypomnieć, że zleciliśmy analizę obszaru objętego działaniem Rady Osiedla Stare Miasto pod kątem możliwości uzupełnienia zieleni w pasie drogowym także poprzez odbruk chodników – podkreśla Zarząd Dróg Miejskich – na podstawie gotowej analizy wspólnie z radnymi osiedlowymi przygotujemy ranking miejsc do zagospodarowania pod kątem zieleni i małej architektury.

Bardzo możliwe zatem, że zaplanowane na sierpień nasadzenia nie będą ostatnimi, jakie zostaną zrealizowane jeszcze w tym roku.

Użyte w artykule zdjęcia: TD / ROSM

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz