Gorsety i krynoliny, czyli jak ubierali się XIX–wieczni poznaniacy

Autor: miarecki. Poznań, 2 Maja 2017

Wyjątkową wystawę o modzie w okresie od początku XIX wieku do wybuchu pierwszej wojny światowej będziemy mogli oglądać w Bibliotece Raczyńskich od najbliższego piątku 5 maja.

XIX-wieczna moda w zbiorach Biblioteki RaczyńskichModa. Dodatek do codzienności, czy jej ważny element? Sprawa ważna tylko dla współczesnych kobiet i mężczyzn.  Najnowsza wystawa „Na poznańską mod(ł)ę. W XIX-wiecznej garderobie” przeniesie nas w świat turniur, cylindrów i fularów. Udowodni, że strój od zawsze był okazją do pokazania swojej pozycji społecznej i sposobem na zaprezentowanie swojego stylu.

Na ekspozycji znajdą się materiały informujące o gorących trendach  i dodatkach w XIX-wiecznej modzie, zasadach stylu oraz tym, co mieściło się w szafach poznańskich dandysów i dam.

Zamiast blogów modowych: rękopisy,  ikonografia, druki i czasopisma ze zbiorów Biblioteki Raczyńskich. Inspiracja na wiosnę/lato 2017 nie tylko dla wielbicieli stylu retro i dowód na to, że moda na falbany nie przemija…  A reklama w branży odzieżowej wciąż trzyma się mocno!

Dzięki wystawie dowiemy się więcej na temat poszczególnych elementów garderoby damskiej, męskiej i dziecięcej, historię stroju w tym okresie, popularnych trendów, akcesoriów odzieżowych oraz reklamach i anonsach firm, w których Poznaniacy mogli zaopatrywać się w ubrania.

Na ekspozycji zaprezentowane będą rękopisy, ikonografia, druki i czasopisma ze zbiorów Biblioteki Raczyńskich oraz kostiumy z kolekcji Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu.

Wśród wydarzeń towarzyszących są także wykłady, m.in. o zaletach gorsetów i krynolin.

Wydarzenia towarzyszące:

5 maja 2017 r. (piątek), godz. 18.00, Galeria Atanazego – otwarcie wystawy. W programie wykład Karoliny Tomczyk-Kozioł, „Książkę napisać by można o zaletach gorsetów”. Co każda poznańska elegantka i poznański dandys w swojej garderobie mieć powinni, a także prezentacja sukien wzorowanych na modzie XIX wieku wykonanych przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej i Kostiumingu „Krynolina”

17 maja 2017 r. (środa), godz. 18.00, Galeria Atanazego – wykład dra Piotr Szaradowskiego – Narodziny nowoczesności – o modzie XIX wieku. Wykładowi towarzyszyć będzie prezentacja zbiorów z prywatnej kolekcji prelegenta.

Dr Piotr Szaradowski – historyk sztuki i pasjonat mody, wykładowca historii mody w School of Form w Poznaniu, pracownik Muzeum Pana Tadeusza Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu, kurator wystaw i współautor scenariuszy wystaw poświęconych modzie, m.in. Elegancja-Francja. Z historii mody XX wieku (2013), autor książki Francja elegancja. Z historii haute couture (wyd. 2016).

Przygotowanie wystawy: Karolina Tomczyk-Kozioł, Agnieszka Urbańska

Anons prasowy - moda w Poznaniu

Użyte w artykule zdjęcia: Rycina ze zbiorów Biblioteki Raczyńskich , , Zbiory Biblioteki Raczyńskich
Koronawirus

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.