BizNews

Kolejna firma wspiera Polski Autobus Elektryczny

Solaris Urbino Electric na Ławicy - Poznań 02.06.2012 r.  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter

Do klastra Polski Autobus Elektryczny – łańcuch dostaw dla elektromobilności dołączyła kolejna spółka. Współpraca firm z branży motoryzacyjnej i energetycznej ma przyspieszyć prace badawczo-rozwojowe oraz wdrożeniowe w zakresie e-mobilności, a w szczególności autobusów elektrycznych.

Do współpracy przystąpiły już EC Grupa, Ekoenergetyka Polska, Impact Clean Power Technology, Medcom, Instytut Napędów i Maszyn Elektrycznych KOMEL, SKB Drive Tech oraz Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Poznańska i Politechnika Warszawska. Liderem przedsięwzięcia jest firma Solaris. Teraz do tego grona dołączyła Grupa Enea.

Liczymy na to, że dzięki nowemu partnerowi nasze projekty badawczo-rozwojowe i prace wdrożeniowe przyspieszą – mówi Dariusz Michalak ze spółki Solaris Bus & Coach – dzięki współpracy z firmą wytwarzająca i dystrybuującą energię elektryczną zyskujemy nowe możliwości, m.in. w zakresie testowania autobusów elektrycznych jak również możliwości ich ładowania.

Celem współpracy jest rozwój e-mobilności, a w szczególności autobusów elektrycznych i komponentów służących do ich budowy, które będą oparte na rozwiązaniach technicznych wypracowanych w Polsce.

Prace dotyczą w szczególności opracowania dedykowanej konstrukcji autobusu miejskiego dla pojazdów elektrycznych, zarządzania energią w celu poprawy operacyjności pojazdów elektrycznych, poprawy parametrów technicznych napędów elektrycznych oraz magazynów energii, opracowania innowacyjnych metod ładowania baterii, wypracowania nowych standardów w obszarze kształcenia kadr inżynierskich w zakresie e-mobility.

Dołączenie do tego projektu spółki Enea ma pozwolić na wypracowanie przez klaster systemowego rozwiązania w zakresie powstawania infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych.

Jako wicelider polskiego rynku produkcji energii elektrycznej widzimy w rozwoju elektromobilności wielką szansę – komentuje Mirosław Kowalik z Enei – dołączając do grona uczelni, jednostek naukowych i przedsiębiorstw, będziemy chcieli wykorzystać naszą wiedzę, doświadczenie i pomysły, które przyczynią się do wspólnego wypracowania innowacyjnych rozwiązań technicznych w tym obszarze.

Członkowie klastra nie wykluczają, że do projektu dołączą kolejne firmy działające w obszarze e-mobilności.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter

Koronawirus

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz

Kalendarium